• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

Sołectwo Maszewo Lęborskie

W skład sołectwa Maszewo Lęborskie wchodzą miejscowości: Maszewo, Roztopczyn, Krępkowice i Krępkowo.

Maszewo Lęborskie położone jest 11 km na południe od Lęborka i 4 km na północ od Cewic. Wieś istniała już w czasach przed krzyżackich i należy do najstarszych w gminie. Pierwsza informacja o Maszewie Lęborskim pochodzi z 1360 r.

Miejscowość posiada charakterystyczną zabudowę, ponieważ została założona na planie zbliżonym do miejskiego. Na rozwój Maszewa Lęborskiego niewątpliwy wpływ wywarło założenie w 1910 roku przez Rudolfa Singera z Karlsruhe fabryki drożdży, w której produkowano również likier i spirytus. Równocześnie z fabryką wybudowano osiedle robotnicze, położone przy dzisiejszej ulicy Drewnianej, stanowiącej jedną z atrakcji miejscowości. Obiektami zasługującymi na uwagę zwiedzającego są ponadto dwa domy ziemiańskie z początku XX wieku oraz budynek stacji kolejowej z 1891 roku. Na północ od Maszewa Lęborskiego, przy drodze do Małoszyc, znaleźć można potężny czerwony głaz narzutowy, zwany przez miejscową ludność “Wielkim” lub “Diabelskim Kamieniem”.

Krępkowice to miejscowość położona na terenie obszaru chronionego krajobrazu. W niewielkiej, lecz pięknie położonej miejscowości warto odwiedzić neogotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego z 1871 roku. Został on zbudowany z cegły na podmurówce z ciosanego, polnego kamienia. Jest to budowla orientowana, jednonawowa, posiadająca sklepienie kolebkowe, drewniane. W świątyni na uwagę zasługuje wykonana z piaskowca chrzcielnica, ołtarz główny z dwoma witrażami przedstawiającymi św. Piotra i św. Pawła i dwa boczne ołtarze utworzone z dawnych epitafiów poświęconych poległym na frontach I wojny światowej. Przy wejściu do kościoła ustawiona została ława patronacka z herbem rodu von Osten. Nastrojowe oświetlenie świątyni stwarzają trzy pary podwójnych, zwieńczonych półkoliście okien z witrażami. W wieży kościoła, składającej się z trzech kondygnacji, znajduje się, wykonany w 1906 r. w firmie ludwisarskiej C. Voss und Sohn w Szczecinie, dzwon o średnicy 1 m i długości serca 75 cm ufundowany przez Leopolda von Ostena z Janowic.

W Krępkowicach warto również przyjrzeć się, zaniedbanemu obecnie, dworowi z II połowy XIX wieku. W parku przydworskim można spotkać osobliwości przyrody: jesion wyniosły i lipę drobnolistną.

W odległości około dwóch kilometrów w kierunku północnym od Krępkowic znajduje się ścieżka edukacyjno – przyrodnicza “Dąb Świętopełk”, na końcu której znajduje się liczący ponad 700 lat dąb szypułkowy “Świętopełk”. Jest on najstarszym na Pomorzu i jednym z najstarszych w Polsce przedstawicielem tego gatunku drzew.

W pobliżu Krępkowic znajduje się, malowniczo położone w lesie, jezioro Brody chętnie odwiedzane latem przez mieszkańców gminy, Lęborka i innych sąsiadujących z gminą miejscowości.

Kalendarz wydarzeń
Ładowanie Wydarzenia

Wydarzenia Search and Views Navigation

Wydarzenie Views Navigation

22
marca

Brak wydarzeń

« marzec 2023 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Fotorelacje