• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

Sołectwo Oskowo

Oskowo położone jest w odległości 6 km od Cewic, 20 km od Lęborka oraz około 100 km od Gdańska i około 60 km od Słupska. Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 212 – Chojnice – Osowo Lęborskie.

Nazwa miejscowości Oskowo pochodzi od słowa “oczy”, gdyż pierwotnie wieś nosiła nazwę Oczkowo.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z aktu granicznego z 1313 r., sporządzonego przez margrabię pomorskiego Waldemara. Przygraniczne położenie powodowało, iż nazwa miejscowości pojawiała się często w późniejszych dokumentach związanych z wytyczaniem i regulacją granicy oraz zatargami na tym tle.

W 1621 r. jako właściciele wzmiankowana była rodzina von Lietzen. Po pokoju oliwskim w 1660 r. elektor brandenburski Fryderyk Wilhelm utworzył tu przygraniczny urząd pocztowy, co zmieniło przebieg szlaku pocztowego z Berlina do Królewca, z ominięciem polskiego wówczas Gdańska. Fryderyk Wilhelm zlecił też budowę w Oskowie specjalnego budynku przeznaczonego na pobyt rodziny królewskiej podczas przejazdów nową trasą. Był to tzw. “dom królewski”. W 1773 roku zatrzymał się tu Daniel Chodowiecki w czasie swej podróży do Petersburga. Wnętrze tutejszej karczmy zostało uwiecznione na rycinie. W 1874 roku w Oskowie był folwark, młyn wodny, karczma, kuźnia, pracował tu nauczyciel. W 1800 roku, za królewskim przyzwoleniem, Oskowo przeszło w ręce Johanna Friedricha Lübbecke i w 1862 roku jeszcze pozostawało w tej rodzinie. W 1884 roku jej właścicielem był Ferdinand Lange. W latach 1892-93 Oskowo należało do porucznika Conrade Hasse. W 1906 roku majątek przejął skarb państwa pruskiego i w 1914 roku wydzierżawił go Gustawowi Sernau.

Oskowo położone jest w granicach Wysoczyzny Polanowskiej.

Na atrakcyjność miejscowości wpływają walory przyrodnicze, które stwarzają tu dogodne warunki do rozwoju turystyki. Wieś otoczona jest lasami, w większości mieszanymi, które obfitują w runo leśne. Przez miejscowość przepływa rzeka Bukowina, będąca jednym z dopływów Łupawy, której bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego znalazło odzwierciedlenie w ustanowieniu obszaru Natura 2000 “Dolina Łupawy”. Rzeka Bukowina wpływa do położonego w odległości 1 km od wsi jeziora o powierzchni ponad 12 ha. Przy brzegu jeziora znajduje się przystań dla łódek oraz miejsce do biwakowania. W sezonie letnim na rzece organizowane są spływy kajakowe. Jezioro jest również ulubionym miejscem letniego wypoczynku nie tylko mieszkańców Oskowa, ale też innych miejscowości gminnych, a nawet gości spoza gminy Cewice. Jezioro wymaga jednak zagospodarowania linii brzegowej i uporządkowania plaży. W Oskowie są również idealne warunki dla miłośników wędkowania, ponieważ rzeka i jezioro obfitują w liczne gatunki ryb. W okolicach wsi znajdują się także dwa mniejsze jeziora.

W centrum wsi położony jest dwór, zbudowany prawdopodobnie w XIX wieku, który w chwili obecnej stanowi własność prywatną.

Z miejscowością Oskowo wiąże się ciekawa historia dotycząca szlaku pocztowego z Berlina do Królewca. 25 września 1781 r. na tej trasie doszło do zabójstwa. Niejaki Lewin Mozes napadł na pocztyliona Salonkiego, po czym zabijając go, skradł wszystkie przesyłki przewożone w tym dniu przez kuriera. Za przestępstwo, jakiego dopuścił się Mozes, poniósł on srogą karę. Schwytany i szybko osądzony, został skazany na śmierć. Wyrok został wykonany 8 lutego 1782 roku poprzez łamanie kołem. Do dnia dzisiejszego mieszkańcy przekazują sobie legendę, według której w wichrowe, pochmurne wieczory na drodze z Oskowa do Cewic można spotkać ducha pocztyliona, który bezustannie biegając z jednego końca drogi na drugi, stara się pozbierać porozrzucane przesyłki. W miejscu, gdzie zginął pocztylion Salonky ustawiony został obelisk i tablica informacyjna, opisująca tą historię.

W lassie, przy drodze z Oskowa do Siemirowic, położone jest cmentarzysko kultury łużyckiej z okresu XII-VII w p.n.e. Na cmentarzysko, które zajmuje obszar 1500 m na 500 m, skalda się 12 mogił, które zostały naruszone jeszcze w czasach nowożytnych. Na podstawie wydobytych na cmentarzysku wyrobów metalowych oraz ceramiki, kurhany datowane są na IV okres epoki brązu (1000-800 r. p.n.e.) oraz początki V okresu tej epoki (ok. 700 r. p.n.e.). Zaliczane są do grupy wschodniopomorskiej (kaszubskiej) kultury łużyckiej.

 

Kalendarz wydarzeń
Ładowanie Wydarzenia

Wydarzenia Search and Views Navigation

Wydarzenie Views Navigation

22
marca

Brak wydarzeń

« marzec 2023 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Fotorelacje