• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

13.03.2023

Wojewódzkie Obchody Dnia Sołtysa 2023

Dzień Sołtysa to coroczne polskie święto obchodzone 11 marca. Święto to ma na celu okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę sołtysa w polskiej wsi. Z okazji tego święta 10 marca 2023r. w Szkole Podstawowej im. Strażaków Polskich w Nowej Wsi Lęborskiej odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Sołtysa. Uroczystość była okazją do odznaczenia wyróżniających się zaangażowaniem i działalnością na rzecz lokalnej społeczności sołtysów. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Pocztu Sztandarowego Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Pomorskiego, współorganizatora
i inicjatora wydarzenia. Następnie zgromadzonych gości powitał gospodarz uroczystości Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska Zdzisław Chojnacki. W obchodach Dnia Sołtysa na szczeblu wojewódzkim wziął udział Wójt Gminy Cewice Jerzy Bańka. Gminę Cewice podczas uroczystości reprezentowała Sołtys Sołectwa Popowo Mariola Dzienisz.

Odznaczenia dla sołtysów z województwa pomorskiego wręczał Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich oraz Bogusław Wrzesień  wiceprezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Pomorskiego – Jest mi niezmiernie miło przekazać Państwu wyróżnienia Najlepszego Sołtysa. Gratuluję i dziękuję, że troszczycie się Państwo o sołectwa i jesteście inspirację dla pozostałych mieszkańców. Państwa działania to niezwykle cenny kapitał i wielka wartość społeczna – mówił wojewoda pomorski.

Miło nam zakomunikować, że w gronie wyróżnionych znalazła się Mariola Dzienisz Sołtys Popowa, która z rąk wojewody pomorskiego otrzymała wyróżnienie dla Najlepszego Sołtysa Gminy. Wyróżnienie wojewody to wyraz uznania dla pracy sołtysa na rzecz lokalnej społeczności. Natomiast specjalne podziękowanie od Zarządu Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Pomorskiego otrzymała Grażyna Grybisz Sołtys Sołectwa Unieszyno.
W wydarzeniu uczestniczyły władze instytucji publicznych, przedstawiciele lokalnych samorządów oraz członkowie Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Pomorskiego.

W części artystycznej uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Lęborskiej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o treści ekologicznej. Uczniowie zwrócili uwagę na pogarszający się stan środowiska przyrodniczego naszej planety.

Fotorelacje