W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym zorganizowano akcje informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą 2020” tym razem w formie on-line. Celem akcji było zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych a także uświadomienie zagrożeń związanych z podróżą i wypoczynkiem oraz bezpieczeństwem nad wodą. Inicjatorem spotkania w sieci nad jeziorem w Siemirowicach była Aleksandra Klein, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Leśników Polskich w Przerytem. Do współpracy zaproszono drużynę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Siemirowicach i Komendę Powiatową Policji z Lęborka.
– Rok szkolny dobiega końca i wakacje zbliżają się wielkimi krokami. To, że zamknięto nas w domach i od kilkunastu tygodni towarzyszy nam kwarantanna, która nie pozwala spotkać się nam w szkole, nie oznacza, że nie porozmawiamy o bezpiecznych wakacjach. Jak co roku pozwoliliśmy sobie zaprosić, tym razem przez szklane okienko, przedstawicieli policji z Lęborka, WOPR-u w Siemirowicach i Urzędu Gminy – powiedziała na otwarcie wydarzenia dyrektor Aleksandra Klein.
Sierż. sztab. Marta Bąciaszek i sierż. sztab. Aleksandra Bolda z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku, które łącząc się on-line ze społecznością szkoły w Przerytem przekazały uczniom najważniejsze zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas letniego wypoczynku, przestrzegając przed zagrożeniami czyhającymi w internecie, kontaktami z osobami nieznajomymi oraz używkami. Funkcjonariuszki przypomniały uczniom także o obowiązujących obostrzeniach dotyczących wirusa COVID-19.
Następnie miał miejsce praktyczny pokaz ratownictwa wodnego, wykonany przez Mariana Gembala, Adama Buczyńskiego oraz adeptów Magdę, Małgorzatę, Agnieszkę i Laurę.
– Jak co roku spotykamy się z dziećmi szkolnymi przed wakacjami. Przypominamy, żeby dzieci same nad wodę nie przychodziły, szczególnie chodzi o młodsze dzieci.Kąpiemy się tylko w miejscach, gdzie są ratownicy, a woda oznakowana. Jest zakaz skoków do wody na głowę – przypomniał Adam Buczyński.
– W pokazie jest udzielanie pomocy z brzegu za pomocą koła ratunkowego i rzutki, ściąganie tonącego kajakiem ratowniczym, ściąganie tonącego przez ratownika, który wskoczy do wody i będzie ciągnąć tonącego do brzegu. Powiem o kulturze przebywania nad wodą. Rzucanie butelek, pobite szkło, zostawianie po sobie śmieci czy niszczenie sprzętu jest niepotrzebne. To ma nam służyć. Apelujemy też o rozwagę nad wodą. Brawura szkodzi, wszystko z rozsądkiem, trzeba mieć respekt dla żywiołu, jakim jest woda – podkreślił Marian Gembel.
Przebieg spotkania utrwalony został na nagraniu tak, aby przed wakacjami przypomnieć zasady bezpieczeństwa podczas wakacji wszystkim uczniom placówek oświatowych w naszej gminie.