• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

21.09.2020

Inkubator pomysłów “Innowacje na ludzką miarę 2. Wsparcie w rozwoju mikroinnowacji w obszarze włączenia społecznego”

16 września rozpoczął się otwarty dla wszystkich nabór pomysłów do projektu „Innowacje na ludzką miarę 2. Rozwój mikroinnowacji w temacie włączenia społecznego” – i potrwa do 26 października. Poszukiwane są pomysły na nowatorskie usługi, produkty i sposoby działania dotyczące integracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub już doświadczających wykluczenia, ułatwienia dostępu do usług społecznych oraz wzmacniania i uruchamiania potencjału grup samopomocowych.

W ramach rozpoczętego właśnie pierwszego naboru do inkubatora w sposób szczególny oczekiwane są pomysły na inicjatywy podejmowane przez małe społeczności lokalne (np. mieszkańców osiedla, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, wiernych w parafiach), a dotyczące działań służących włączeniu społecznemu. Chodzi o przedsięwzięcia, które łącząc lokalne zasoby (np. czas i kompetencje mieszkańców, dostępne przestrzenie, lokalnie funkcjonujące instytucje) mogą w lepszy niż dotychczas sposób pomóc osobom wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem mieszkającym w najbliższej okolicy oraz zadbać o to, by uczestniczyli w życiu swoich społeczności lokalnych.

Z myślą o wszystkich, którzy chcieliby zgłosić do inkubatora swój pomysł lub poznać bliżej ten sposób rozwijania innowacji we wrześniu i październiku zorganizowane zostaną webinar oraz „Innowacyjny mixer” – inspirujące spotkanie warsztatowe (dla ograniczonej liczby uczestników, w reżimie sanitarnym). Szczegóły wydarzeń i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie inkubatorpomyslow.org.pl.

Zgłoszone pomysły rozwijane będą w Inkubatorze pomysłów w Gdyni i Warszawie. Każde zgłoszenie oceni komisja ekspercka, m.in. pod kątem skuteczności. Te ocenione najwyżej trafią do rozwinięcia w inkubatorze. W czasie trwania całego projektu (zaplanowano dwa nabory) wsparcie w formie szkoleń, indywidualnych konsultacji i mentoringu może otrzymać około stu pomysłów. Prototypy innowacyjnych rozwiązań, które powstaną pod okiem specjalistów, zostaną przetestowane w wybranej lokalizacji – przewidziano granty dla 52 z nich (w wysokości średnio 40 tys. zł). Dziesięć najlepszych spośród przetestowanych innowacji, z potencjałem do dalszego wdrażania, zostanie upowszechnianych na szerszą skalę. Z gotowych innowacji i wsparcia inkubatora będą mogli korzystać przedstawiciele różnego rodzaju organizacji, instytucji i przedsiębiorstw, ale także grupy nieformalne i osoby fizyczne.

Na rozwijanie i upowszechnianie innowacji społecznych Gdynia pozyskała ponad milion złotych z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Fotorelacje