• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

29.04.2022

1 maja, 2 maja, 3 maja – daty, o których należy pamiętać

1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja, które obchodzone jest na całym świecie. W Polsce od 1950 roku jest świętem państwowym, wolnym od pracy. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

 

2 maja – Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej

jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów naszej tożsamości narodowej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają, jako jedne z niewielu, pochodzenie heraldyczne. Święto flagi obchodzimy od 2004 roku. Flaga narodowa jest ściśle powiązana z godłem, którego barwy odzwierciedla. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

 

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, co miało miejsce w 1791 roku. Pierwszy raz święto 3 maja obchodzono w 1919 roku, czyli po tym, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Po II wojnie światowej było obchodzone jedynie do 1946 roku – wtedy miały miejsce demonstracje studenckie w wielu polskich miastach, po których władze zabroniły publicznych obchodów. W 1951 roku święto zostało zniesione, a przywrócono je ustawą w 1990 roku.

 

 

Fotorelacje