• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

21.11.2023

Zastrzeż swój numer PESEL lub cofnij zastrzeżenie

Od 17 listopada 2023 r. jest możliwe zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL osobiście w siedzibie dowolnej gminy lub elektronicznie, także przy użyciu aplikacji mObywatel. PESEL zastrzec będzie można również w placówce bankowej oraz na poczcie.

W przypadku zastrzegania numeru PESEL w urzędzie, konieczny będzie wniosek, złożony  w postaci papierowej i opatrzony własnoręcznym podpisem. Organ gminy bezpośrednio
po złożeniu wniosku i pozytywnej weryfikacji tożsamości zarejestruje zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL w rejestrze i wyda wnioskodawcy potwierdzenie zastrzeżenia albo jego cofnięcia.

Zastrzeżenie numeru PESEL to usługa, która ma zapewnić prewencyjną ochronę przed konsekwencjami kradzieży tożsamości, dzięki której nikt nie weźmie na Ciebie kredytu, pożyczki, nie kupi żadnego sprzętu na raty, nie sprzeda nieruchomości bez wiedzy i zgody właściciela, nie wyrobi duplikatu karty SIM, która może być potem użyta do autoryzowania transakcji wykonanych przez złodzieja w instytucji finansowej. W wielkim skrócie, nikt nie wykorzysta Twojego numeru PESEL bez Twojej wiedzy.

Uwaga! Zgodnie z informacją Ministra Cyfryzacji, w związku ustawą  z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz.U. z 2023. poz. 1394) ustawowy obowiązek weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL przy zawieraniu, np. umowy kredytu lub pożyczki wejdzie w dniu 1 czerwca 2024 r. Do tego czasu będzie można zastrzegać lub cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale skutki prawne będą oddziaływały na zdarzenia, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r.

 

zdjęcie ilustracyjne

Fotorelacje