Szanowni Mieszkańcy,
w związku z występowaniem na terenie naszej gminy siedlisk Barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) apeluję do właścicieli i zarządców nieruchomości o sukcesywne usuwanie tej toksycznej rośliny stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, a w szczególności dla dzieci i osób cierpiących na alergie, oraz lokalnej fauny i flory.
Zagrożenia wynikające z obecności Barszczu Sosnowskiego:
Obowiązki właścicieli nieruchomości:
Barszcz Sosnowskiego występuje także na terenach prywatnych nieruchomości. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych, w takim przypadku działania zaradcze przeprowadza podmiot władający, będący osobą fizyczną, na nieruchomości, którą włada – czyli w większości przypadków właściciel nieruchomości. Z uwagi na fakt, że barszcz Sosnowskiego nie jest rośliną kwarantannową, nie jest zwalczany z urzędu – obowiązek utrzymania zieleni we właściwym stanie oraz zapewnienie bezpieczeństwa osób i mienia spoczywa na posiadaczu nieruchomości.
W związku z powyższym należy:
Zabieg niszczenia barszczu Sosnowskiego z zachowaniem szczególnych środków ostrożności należy wykonać mechanicznie przez wycinanie całych roślin oraz metodą chemiczną poprzez opryskiwanie preparatami chemicznymi przeznaczonymi do zwalczania roślin wieloletnich typu Roundup, Madrigal czy Chikara. Proszę pamiętać oczywiście, by zachować przy tym szczególną ostrożność, nałożyć gumowe rękawice, gogle ochronne oraz ubranie wykonane z materiału niewchłaniającego soków z rośliny, a jeśli nie jest to możliwe, warto te czynności zlecić uprawnionej do tego firmie. Urząd Gminy Cewice systematycznie niszczy, na terenach będących własnością gminy, mający właściwości toksyczne barszcz, lecz tylko podjęcie kompleksowych działań może spowodować całkowite jego zniszczenie.
Prosimy o nielekceważenie problemu i podjęcie stosownych działań w przypadku stwierdzenia występowania tej rośliny na swojej nieruchomości.
Na marginesie wskazuję, że zgodnie z treścią art. 21 ust. 9 ustawy o gatunkach obcych wójt może przeprowadzić działania zaradcze na koszt podmiotu władającego, jeżeli podmiot ten nie usunie rośliny w ciągu roku od dnia otrzymania informacji od wójta. Jeżeli gmina zastępczo zrealizuje usunięcie rośliny, wówczas przez okres 6 lat ma prawo dochodzenia zwrotu wydatków poniesionych na ten cel od podmiotu władającego (art. 21 ust. 11 ustawy o gatunkach obcych).
Wójt Gminy Cewice
/-/
Jerzy Bańka