• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

24.03.2021

„Godzina dla Ziemi WWF”

Akcja „Godzina dla Ziemi WWF” oraz zaproszenie do poparcia petycji ws. ochrony ekosystemu Morza Bałtyckiego

Morze Bałtyckie jest akwenem szczególnie wrażliwym, narażonym na szereg zagrożeń i narastających presji. Istnieje wiele przyczyn obserwowanego obecnie niekorzystnego stanu środowiska morskiego Bałtyku. Czynniki takie jak brak zrównoważonego rybołówstwa, przeżyźnienie wód (eutrofizacja), odpady morskie wraz z niefunkcjonalnymi obszarami chronionymi oraz postępująca zmiana klimatu przyczyniają się do pogłębienia problemu.

Podpisując Bałtycki Plan Działań Komisji Helsińskiej (HELCOM), kraje członkowskie w tym Polska, zobowiązały się do podjęcia zintegrowanych i spójnych działań, mających na celu osiągnięcie dobrego stanu środowiska morskiego Bałtyku do roku 2021 w zakresie m.in. ochrony różnorodności biologicznej, zachowania funkcjonalnych łańcuchów pokarmowych ekosystemu morskiego, zachowania ciągłości dna morskiego i wielu innych. Ponadto, zgodnie z wymaganiami Dyrektywy Ramowej ws. Strategii Morskiej, dobry stan środowiska wód morskich Bałtyku miał być osiągnięty najpóźniej do 2020 roku. Ten sam ostateczny termin został wyznaczony we Wspólnej Polityce Rybołówstwa dla zakończenia nadmiernych połowów wszystkich stad ryb, również w obszarze Morza Bałtyckiego.

Stan środowiska Morza Bałtyckiego jest dla Fundacji WWF Polska kwestią szczególnie istotną. Niepokojący jest fakt, iż kluczowe cele dot. ochrony tego cennego ekosystemu, nie zostały osiągnięte, a w konsekwencji jego przyszłość jest zagrożona. Bałtyk wymaga natychmiastowej pomocy i konkretnych zdecydowanych działań, czas gra na naszą niekorzyść.

Tegoroczna „Godzina dla Ziemi WWF”, czyli największa, ogólnoświatowa akcja ekologiczna organizowana przez WWF, w Polsce poświęcona jest właśnie tematyce związanej z sytuacją, w jakiej znajduje się obecnie Morze Bałtyckie. Celem akcji jest podniesienie świadomości społeczeństwa o problemach środowiskowych naszego morza oraz apel do decydentów o wywiązanie się ze zobowiązań spoczywających na naszym kraju w kwestii ochrony środowiska morskiego oraz zrównoważonej eksploatacji ryb, jak również o objęcie przez Polskę przywództwa na arenie międzynarodowej w kwestii osiągnięcia dobrego stanu środowiska morskiego Bałtyku. Hasło akcji to „Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy”.

Fundacja WWF zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie tegorocznej „Godziny dla Ziemi WWF”, poprzez wdrażanie naszych kluczowych postulatów dotyczących: zrównoważonego rybołówstwa, zapobiegania problemowi odpadów morskich, przeciwdziałania eutrofizacji oraz zapewnienia prawidłowo funkcjonujących morskich obszarów chronionych. Pełna treść postulatów wraz z petycją do Premiera dostępna jest pod adresem: https://godzinadlaziemi.pl.

Jednocześnie Fundacja WWF prosi o wsparcie we wdrażaniu rozwiązań zawartych w Bałtyckim Planie Działań Komisji Helsińskiej (HELCOM) oraz rekomendację organizacji pozarządowych z regionu Morza Bałtyckiego, zawartych w dokumencie pn. „Shadow Plan”.

Ponadto, w ramach finału tegorocznej akcji „Godzina dla Ziemi WWF” w sobotę 27 marca o godz. 20:30 w całej Polsce zgasną światła w geście solidarności z ideą ochrony naszego wspólnego domu. Fundacja zaprasza do dołączenia do wydarzenia i wyłączenia świateł charakterystycznych budynków i obiektów publicznych na symboliczną godzinę. Zachęcamy mieszkańców powiatu lęborskiego do przyłączenia się do akcji „Godzina dla Ziemi WWF”, w celu zwiększania świadomości społeczeństwa o problemach środowiskowych Morza Bałtyckiego.

 

Fotorelacje