Zimowy Rajd Nocny – jak zawsze zgromadził ogromną liczbę chętnych do wieczornego spacerowania. Tym razem spotkanie stało się też okazją do porozmawiania o bezpieczeństwie pieszych na drogach.
Pomimo typowo zimowej aury i temperatury poniżej zera nie zabrakło chętnych do uczestnictwa w trzeciej już edycji cyklicznej imprezy turystycznej „Zimowy Rajd Nocny”, organizowanej przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ziemia Lęborska – Łeba”. Przekrój wiekowy uczestników to praktycznie reprezentacja każdej grupy wiekowej lęborczan. Tegoroczna przebieżka turystyczna na tradycyjnej już trasie z Placu Pokoju do Parku Chrobrego i znajdującej się wieży ciśnień, stała się okazją do edukacyjnych pogadanek na temat bezpieczeństwa na drogach w ruchu pieszym. Pracownicy Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Lęborku i asp. Arkadiusz Loda – p.o. naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lęborku przekazali uczestnikom elementy odblaskowe, poprawiające widoczność pieszych na drogach, zwłaszcza w porze od zmierzchu do świtu. Kamizelki odblaskowe, opaski i różnego rodzaju odblaskowe wisiorki pozyskano z Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku. Jak podkreślają policjanci, wyposażenie pieszego w elementy odblaskowe wyraźnie poprawia jego stan bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach publicznych. W starciu z samochodem, poruszającym się nawet ze znacznie mniejszą, niż maksymalna przepisowa prędkość w terenie zabudowanym, pieszy zawsze jest na straconej pozycji, dlatego tak ważne jest to, by być widocznym dla kierujących bez względu na warunki atmosferyczne czy porę dnia. Element odblaskowy kosztuje przysłowiowe grosze, a może stanowić o życiu i zdrowiu uczestnika ruchu drogowego. – Akcję informacyjną będziemy kontynuować wspólnie z policjantami również w czasie ferii zimowych – mówi Zenon Kaczykowski z Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego – Z dostępnych statystyk wynika, że ogólnie, w skali kraju, występuje duża liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych zwłaszcza w wieku 45 plus. Dlatego też zależy nam na dotarciu z informacją i wyrobieniu pozytywnych nawyków służących bezpiecznemu korzystaniu z dróg, do jak największej liczby odbiorców we wszystkich wiekowych przedziałach.
Akcja „Bądź widoczny – Bądź bezpieczny”, jak zapowiadają jej organizatorzy, nie będzie akcją jednorazową. Kolejne jej edycje znajdują się już w przygotowaniu.