• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

02.02.2024

25-lecie Zarządu Dróg Powiatowych

Zarząd Dróg Powiatowych w Lęborku świętował 25-lecie działalności w strukturze Powiatu Lęborskiego. Uroczystość podsumowująca dokonania w zakresie modernizacji sieci drogowej w powiecie odbyła się 26 stycznia 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Lęborku. W uroczystości uczestniczył Wójt Gminy Cewice Jerzy Bańka, który złożył na ręce Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Adriana Wenty gratulacje i życzenia najwyższego uznania za rzetelną pracę na rzecz rozwoju powiatowej infrastruktury drogowej oraz wręczył pamiątkowy grawerton.

Podczas uroczystości uczczono minutą ciszy przedwcześnie zmarłego Henryka Rutkiewicza – przez wiele lat kierownika robót służby drogowej, pracującego w drogownictwie nieprzerwanie od 1979 r. To jemu prezydent Andrzej Duda nadał Medal Złoty za Długoletnią Służbę oraz Odznakę Honorową „Zasłużony dla Drogownictwa”, nadaną przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka.

W jubileuszu uczestniczyła Beata Rutkiewicz Wojewoda Pomorski, która złożyła życzenia świętującym ćwierćwiecze działalności lęborskim drogowcom, a także Iwona Mielewczyk Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, Zdzisław Chojnacki Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska oraz przedstawiciele firm realizujących prace drogowe na terenie powiatu.

Starosta lęborski Alicja Zajączkowska i wicestarosta Edmund Głombiewski wyróżnili Medalem Starosty Teresę Bożek – emerytowaną dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych oraz obecnego zastępcę dyrektora tej jednostki – Mariusza Barańskiego, podkreślając tym samym, że ogromny udział w sukcesie firmy mają jej pracownicy i skuteczne zarządzanie.

W obecnej formie organizacyjnej Zarząd Dróg Powiatowych rozpoczął działalność na podstawie uchwały Rady Powiatu Lęborskiego z dnia 29 stycznia 1999 r., działając łącznie na 61 odcinkach drogowych, z czego 28 obejmowało obszary Lęborka i Łeby. O strukturze, ludziach, zakresie działalności, sprzęcie i historii sięgającej w głąb do czasów Rejonu Eksploatacji Dróg Publicznych i lat 50. ub. wieku mówił Adrian Wenta. Wiele mówiono na tematy inwestycyjne i te związane z remontami sieci drogowej. W najlepszym pod względem dostępności środków okresie od 2019 r. do końca 2023, na inwestycje i remonty łącznie wydano blisko 50 mln zł. 63 procent stanowiły pozyskane środki zewnętrzne.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lęborku im. Mieczysława Michalskiego: zespół trębaczy pod kierownictwem Mirosława Pawlaka i zespół akordeonistów pod kierownictwem Marcina Wardulińskiego.

 

zdj. Starostwo Powiatowe w Lęborku

Fotorelacje