ZAWARCIE ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO PRZED KIEROWNIKIEM URZĘDU STANU CYWILNEGO (ŚLUB CYWILNY)
Wymagane dokumenty
pobierz dokument: plik_doc
Klauzula informacyjna dot. zmiany imienia i nazwiska: plik_doc
Przy zgłoszeniu zamiaru zawarcia związku małżeńskiego:
1. Dowody osobiste lub paszporty osób zamierzających zawrzeć związek małżeński.
2. Dowód wniesienia (uiszczenia) opłaty.
3. Pisemne zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, złożone przed kierownikiem USC.
4. Prawomocne postanowienie sądu zezwalające na zawarcie małżeństwa – w przypadku kobiet, które ukończyły 16 lat a nie osiągnęły pełnoletniości.
5. W przypadku cudzoziemca dodatkowo – dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa wg prawa ojczystego wydany przez władze tego kraju lub przedstawicielstwo dyplomatyczne w Polsce albo prawomocne postanowienie polskiego sądu o zwolnieniu cudzoziemca od obowiązku złożenia takiego dokumentu.
Dokumenty sporządzone w języku obcym należy składać wraz z urzędowym tłumaczeniem, dokonanym przez tłumacza przysięgłego w języku polskim lub polskiego konsula.
W dniu zawarcia związku małżeńskiego:
1. Dowody osobiste zawierających związek małżeński (w przypadku cudzoziemców – paszport).
2. Dowody tożsamości dwóch świadków.
Opłaty
- Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa: 84 PLN
- Dodatkowa opłata za ślub poza urzędem (ślub w plenerze ): 1000 PLN
3. Opłatę w wymaganej wysokości należy wpłacić na konto urzędu, w którym będzie zawierany związek małżeński.
4. Opłatę uiszcza się przelewem, przekazem pocztowym lub bezpośrednio w kasie urzędu.
5. Termin wniesienia opłaty: najpóźniej w dniu składania wniosku.
Termin i sposób realizacji
Małżeństwo może być zawarte po upływie miesiąca od dnia złożenia przez oboje narzeczonych zapewnień o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Z ważnych przyczyn, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może skrócić miesięczny termin oczekiwania na zawarcie związku małżeńskiego. Opłata skarbowa za skrócenie miesięcznego terminu oczekiwania na ślub wynosi 39 PLN.
Ślub można wziąć:
1. w dowolnym USC,
2. poza urzędem, w miejscu, które gwarantuje zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników.
Kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu w wybranym przez was miejscu, jeśli uzna, że nie spełnia ono tych wymagań.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania aktów stanu cywilnego, sposobu prowadzenia ksiąg stanu cywilnego, ich kontroli, przechowywania i zabezpieczenia oraz wzorów aktów stanu cywilnego ich odpisów, zaświadczeń i protokołów
Tryb odwoławczy
- Jeżeli kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia woli o wstąpieniu w związek małżeński, powiadamia na piśmie osoby zainteresowane o przyczynach odmowy.
- Osoby zainteresowane w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma kierownika urzędu stanu cywilnego może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego o rozstrzygnięcie, czy okoliczności przedstawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego uzasadniają odmowę dokonania czynności.
- Prawomocne postanowienie sądu wiąże kierownika urzędu stanu cywilnego.
Dodatkowe informacje, uwagi
- Osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo powinny złożyć lub przedstawić kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa.
- Kierownik urzędu stanu cywilnego wyjaśnia osobom zamierzającym zawrzeć małżeństwo doniosłość związku małżeńskiego, przepisy regulujące prawa i obowiązki małżonków oraz przepisy o nazwisku małżonków i o nazwisku ich dzieci.
- Przy zgłoszeniu zamiaru zawarcia małżeństwa narzeczeni podpisują przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zapewnienie o braku przeszkód prawnych do zawarcia związku małżeńskiego.
- W momencie składania zapewnienia narzeczeni ustalają wybór nazwisk noszonych po zawarciu związku małżeńskiego przez małżonków oraz dzieci zrodzonych z tego małżeństwa.
- Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.
- Jeżeli małżeństwo jest zawierane przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński powinny być złożone publicznie w obecności dwóch pełnoletnich świadków.
- Jeśli chociaż jedno z osób zamierzających zawrzeć małżeństwo nie potrafi porozumieć się z kierownikiem USC, na przykład nie mówi po polsku – musicie zapewnić tłumacza lub
- Po ślubie kierownik USC sporządza akt małżeństwa. Odpis skrócony aktu małżeństwa wydawany jest nowożeńcom bezpłatnie w 1 egzemplarzu.