• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

16.08.2023

III Pomorski Bieg “Walki o Pamięć”

12 sierpnia w Krępie Kaszubskiej odbył się III Pomorski Bieg „Walki o Pamięć”. Zawodnicy zmierzyli się w biegu na dystansie 10 km, a po rozpoczęciu głównego biegu odbył się również bieg dla dzieci na trasie około 300 metrów. W wydarzeniu wziął udział Wójt Gminy Cewice Jerzy Bańka, który na mecie wręczał zawodnikom medale.

W biegu udział wzięło 50 zawodników. Oprócz uczestników biegu, w imprezie wzięli udział liczni samorządowcy z terenu powiatu lęborskiego, wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski, radna sejmiku Mirosława Kaczyńska oraz mieszkańcy gmin. Wśród uczestników biegu znaleźli się także mieszkańcy Gminy Cewice: Urszula Paczuła, Stanisław Paczuła, Adam Orzechowski i Julia Podsiadła. W kategorii kobiet 40-49 Julia Podsiadła zajęła II miejsce,Urszula Paczuła zdobyła III miejsce, natomiast Adam Orzechowski zajął III miejsce w kategorii wiekowej mężczyzn 30 – 39.

Bieg „Walki o Pamięć” to wydarzenie upamiętniające „Marsz Śmierci” więźniów z obozu koncentracyjnego Stutthoff. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Brygada Inki” i Stowarzyszenie „Prawy Starogard”. Celem biegu było propagowanie wśród mieszkańców Pomorza Środkowego wartości patriotycznych – miłości do Ojczyzny, przywracanie pamięci miejsc martyrologii XX wieku, a także krzewienie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej w formie biegowej.