• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Dąb Świętopełk”

14 września 2004 r. nastąpiło uroczyste otwarcie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej “Dąb Świętopełk”, położonej około 2 km od wsi Krępkowice. Droga do niej została oznakowana, dzięki czemu można ją bez problemu odnaleźć. Jest to idealne miejsce wypoczynku dla osób, które lubią spędzać wolny czas na łonie natury. Ścieżka edukacyjna została poprowadzona przez urozmaicony krajobraz buczyny pomorskiej z widokami wijącej się w dole rzeki. Oznakowana trasa przejścia z licznymi tablicami informacyjnymi pozwala bliżej poznać miejsca, w których się znajdujemy. Ścieżka liczy sobie około 900 metrów długości.  Dla osób, które chciałyby odpocząć i podziwiać piękno otaczającej przyrody, ustawiono ławki. Na końcu ścieżki znajduje się wiekowy dąb szypułkowy “Świętopełk”. Ścieżka, oprócz walorów turystycznych, pełni również funkcję dydaktyczną. Służy edukacji ekologicznej społeczeństwa, w szczególności dzieci i młodzieży. To doskonałe miejsce do organizowania lekcji przyrody w terenie.

Dąb szypułkowy “Świętopełk”, jego wiek datuje się na około 650 lat, choć niektórzy badacze historii są skłonni dać mu nawet około 1100 lat. Charakteryzuje się bardzo cienkimi słojami z uwagi na to, że rośnie na suchej, jałowej i piaszczystej glebie. Wysoki na około 22 m, wspaniale prezentuje się późną wiosną i latem, podczas kiedy jego korona w całości pokryta jest intensywnym i gęstym okryciem liści.

Za czasów namiestnika pomorskiego i księcia gdańskiego Świętopełka II zakiełkował w lasach kasztelanii białogardzkiej dąb. Nikt nie przypuszczał, że to niepozorne wtedy jeszcze drzewo, dziś atrakcja przyrodnicza okolicy, przetrwa pomorską zawieruchę dziejową i będzie cieszyć ludzkie oko nawet w XXI wieku. Na pamiątkę lokalnego władcy z czasów szacowanych początków drzewa dąb otrzymał imię Świętopełk. Wiek dębu szacuje się (w zależności od źródła) na ok. 630-700 lat. Obecnie Świętopełk mieści się w pierwszej dziesiątce najstarszych polskich drzew. Ze swymi 22 metrami wysokości i obwodem w pierśnicy 770 cm.

 

Fotorelacje