MEDALE ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE (ZŁOTE GODY)
Wymagane dokumenty
- Dowody osobiste jubilatów (do wglądu).
- Odpis skrócony aktu małżeństwa, o ile nie został sporządzony w miejscowym USC.
Opłaty
Postępowanie nie podlega opłacie.
Termin i sposób realizacji
- Odznakę nadanego odznaczenia wraz z legitymacją wręcza się osobie odznaczonej w ciągu sześciu miesięcy od daty podjęcia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o jego nadaniu.
- Po otrzymaniu medali z kancelarii Prezydenta RP w miejscowym USC organizowana jest uroczystość wręczenia medali. Odznakę medalu w imieniu Prezydenta RP mogą wręczać: marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
- Jeżeli Jubilat nie będzie mógł wziąć udziału w uroczystości, proszony jest o kontakt z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w celu ustalenia indywidualnego terminu wręczenia medalu.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach.
- Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 grudnia 2004r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów.
Tryb odwoławczy
Tryb odwoławczy nie występuje.
Dodatkowe informacje, uwagi
- Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi wyróżnienie Prezydenta Rzeczypospolitej dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim.
- Przyznanie medalu wymaga złożenia stosownego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami.
- Zgłoszenia długoletniego pożycie małżeńskiego należy dokonać w urzędzie stanu cywilnego w miejscu zamieszkania jednego z jubilatów.