• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

Wojskowo-Gminne Koło PZW Siemirowice

SIEMIROWICE

Miejscowość w województwie pomorskim na pojezierzu kaszubskim, 17 kilometrów na południe od Lęborka, nad rzeką Bukowiną (prawy dopływ Łupawy) 1,7 tys. mieszkańców. W pobliżu wsi znajdują się liczne ślady osadnictwa, głównie cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza (700-500 p.n.e.). Okres halsztacki, kultura wschodnio-pomorska, znajdują się tu groby skrzyniowe, pochówki ciałopalne w popielnicach, skarbnica przedmiotów brązowych, również z epoki żelaza. Zbiory po przeprowadzonych w latach 1926, 1934-36, 1957 pracach archeologicznych znajdują się w muzeum archeologicznym w Gdańsku oraz muzeum w Lęborku.

OKOLICE SIEMIROWIC

Miejscowość położona na terenie rolniczym, ekologicznie czystym. Blisko morza i jezior na terenie zwanym “Szwajcarią kaszubską”. Sąsiedztwo z miejscowościami wypoczynkowymi Łeba, Ustka stwarza okazję dobrej organizacji wypoczynku w czasie wolnym od zajęć. Okoliczne miasta Lębork, Bytów, Gdańsk z licznymi zabytkami zapoznają nas z historią.

HISTORIA KOŁA PZW SIEMIROWICE

W latach 60-tych i 70-tych na gruntach będących własnością Państwowego Funduszu Ziemi za zgodą władz terenowych wskutek sztucznego spiętrzenia wody na naturalnym cieku wodnym (rowie) powstało rozlewisko wodne. Wszelkie prace z tym związane oraz koszty wykonania ponieśli mieszkańcy osiedla Siemirowice oraz Jednostki Wojskowej Garnizonu Siemirowice. Wykonano następujące prace:

  • Usypano groble;
  • Utworzono basen o długości 50 m z wybetonowanymi nabrzeżami i ogrodzono w celach bezpieczeństwa;
  • Wysypano odcinek brzegu od strony osiedla piaskiem plażowym z plaż nadmorskich;
  • Na grobli położono chodnik dla pieszych;
  • Wybudowano przystań żeglarską (ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy).

Do 1984 r. opiekę nad rozlewiskiem (zbiornikiem wodnym) sprawowała Sekcja Nr 1 z Siemirowic przy PZW Koło Lębork. W tym okresie rozlewisko systematycznie zarybiano z dobrowolnych składek wędkarzy i mieszkańców osiedla. W latach 1983-1985 Dowódca Garnizonu Siemirowice wszedł w porozumienie z prezesem Rolnej Spółdzielni Produkcyjnej “WRZOS” odnośnie wykonania remontu rozlewiska. Wędkarze zrzeszeni w nowopowstałym (rok 1985) kole wędkarskim w Siemirowicach, okoliczni mieszkańcy oraz Jednostka Wojskowa 5576 pod nadzorem RSP “WRZOS” wykonali następujące prace:

  • Odszlamowano rozlewisko
  • Usypano wały i dodatkowe groble
  • Wykonano trzy mnichy
  • Przeprowadzono remont kapitalny basenu, budynków przystani oraz ogrodzenia
  • Wykonano faszynowe skarpy
  • W celu upiększenia terenu posadzono żywopłot, krzewy, uzupełniono braki piasku brzegu od strony osiedla oraz posadzono rośliny wodne.

Wkład tej pracy został wyceniony na 6.000.000 starych złotych. Dowódca Jednostki Wojskowej 5576 uznając wkład pracy członków PZW Siemirowice – żołnierzy, pismem z dnia 15.03.1990 r. przekazał ten wkład na rzecz koła PZW Siemirowice. Od 1987 r. Koło PZW Siemirowice czyniło starania o uregulowanie prawne korzystania z terenów, na których znajduje się rozlewisko. Starania te zostały zwieńczone sukcesem, gdyż od 27.09.1993 roku została zawarta umowa dzierżawna nieruchomości rolnej pomiędzy Kołem PZW Siemirowice, a Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa reprezentowaną przez Wójta Gminy Cewice.

Dnia 19.08.1998 r. tereny pod rozlewiskiem o pow. 3,60 ha zostały wykupione od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa przez Zarząd Okręgu PZW w Słupsku i przekazane w patronat i zarządzanie Wojskowo-Gminnemu Kołu PZW w Siemirowicach jako Łowisko Patronackie. Do dnia dzisiejszego Koło PZW Siemirowice sprawuje patronat nad stawami. W latach 1985-1997 stawy były intensywnie zarybiane z dobrowolnych składek członków zrzeszonych w kole. Ogółem wpuszczono 20 gatunków ryb różnej wielkości o łącznej wadze około 4.000 kg. Od 1998 r. – 2003 r. łowisko jest zarybiane z opłat wędkarzy na zagospodarowanie i ochronę wód Łowiska Patronackiego Siemirowice, które można wykupywać u Skarbnika Wojskowo – Gminnego Koła Siemirowice. Ogółem w tym okresie wpuszczono do stawów Siemirowice około 3.200 kg ryb. Długotrwałe i racjonalne zarybianie Łowiska Patronackiego w Siemirowicach spowodowało intensywny przyrost ryb (pod względem wielkości i ilości). Wędkując na łowisku w Siemirowicach bez problemu każdy wędkarz może złapać rybę nawet rekordowej wielkości.

ZARZĄD WOJSKOWO – GMINNEGO KOŁA PZW SIEMIROWICE
  • Prezes Zarządu – Gruszczyński Damian
    tel. 530 840 964
  • V-ce Prezes Zarządu – Kapusta Michał
    tel. 530 224 995
  • Skarbnik Zarządu – Szpilewski Marian
    tel. 508 658 401
  • Sekretarz Zarządu – Gruszczyńska Wioleta
    tel. 733 436 228
  • Gospodarz Zarządu – Bulczak Marek
    tel. 667 021 888

Wojskowo – Gminne Koło PZW Siemirowice ma swoją siedzibę w:

  • Osiedle Na Skarpie 7/4, Siemirowice,
  • przystań wędkarska ad jeziorkiem w Siemirowicach.

WARTO WIEDZIEĆ:

Wojskowo – Gminne Koło PZW w Siemirowicach z ramienia Zarządu Okręgu PZW Słupsk sprawuje opiekę nad:

  • Łowiskiem Patronackim w Siemirowicach (na zasadzie Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb i Regulaminu Łowiska Patronackiego Koła Siemirowice) przy jeziorze znajdują się: – trzy parkingi, plaża, basen, droga spacerowa na około jeziorka, teren pod pole namiotowe
  • Jeziorem w Oskowie przy jeziorze znajdują się: – parking leśny, pole namiotowe
  • Jeziorem Żurawie i “Trzema Stawami” w Krępkowicach przy jeziorze znajdują się: – parking leśny, pole namiotowe, plaża

Przy Kole istnieje Społeczna Straż Rybacka PZW podlegająca Powiatowemu Komendantowi SSR – Rejonu Lębork. Prowadzi ona swoją działalność w zakresie ochrony wód i środowiska na terenie całej Gminy i Powiatu Lębork.

Na początku 2003 r. przy kole utworzono Młodzieżowy Klub Wędkarski dla dzieci do lat 16.

Zarząd Koła prowadzi działalność w zakresie ochrony wód i środowiska oraz rozpowszechniania sportu i wypoczynku z wędką współpracując z lokalnymi władzami Samorządowymi, Strażą Leśną, Bazą Wojskową w Siemirowicach, Szkołą oraz WOPR-em. Zarząd Koła ściśle współpracuje z Zarządem Okręgu PZW Słupsk w zarybianiu i ochronie wód PZW na terenie Gminy Cewice (jez. Oskowo, Krępkowice i Trzy Stawy). Jezioro Siemirowice zarybiane jest tylko z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży zezwoleń na poławianie ryb na tym łowisku. Procentowa ilość wpuszczonych ryb do naszych wód (Oskowo, Krępkowice i Trzy Stawy) w stosunku do wód w innych rejonach zależna jest między innymi od ilości wędkarzy zrzeszonych w kołach PZW na danym terenie. Zwiększenie ilości członków w naszym kole może mieć istotny wpływ na lepszą ochronę wód i środowiska naturalnego oraz częstsze zarybiania wód PZW w Naszej Gminie. Wędkarze zamieszkujący na terenie Naszej Gminy należą do różnych kół poza jej granicami, co nie wpływa zbyt dobrze na wizerunek naszego wspólnego środowiska. Wszyscy wędkarze z Naszej Gminy powinni zrzeszyć się w Wojskowo – Gminnym Kole PZW i tym samym stworzyć coś, co byłoby: Dużym, silnym i prężnym kołem wędkarskim. Takie koło mogłoby bardzo dużo zdziałać dla dobra Naszej Gminy oraz naszego wspólnego dobra wędkarskiego.

Wstąp do Wojskowo-Gminnego Koła PZW – nic na tym nie tracisz a dużo możesz zyskać.

Kalendarz wydarzeń
Ładowanie Wydarzenia

Wydarzenia Search and Views Navigation

Wydarzenie Views Navigation

22
marca

Brak wydarzeń

« marzec 2023 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Fotorelacje