Miejscowość w województwie pomorskim na pojezierzu kaszubskim, 17 kilometrów na południe od Lęborka, nad rzeką Bukowiną (prawy dopływ Łupawy) 1,7 tys. mieszkańców. W pobliżu wsi znajdują się liczne ślady osadnictwa, głównie cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza (700-500 p.n.e.). Okres halsztacki, kultura wschodnio-pomorska, znajdują się tu groby skrzyniowe, pochówki ciałopalne w popielnicach, skarbnica przedmiotów brązowych, również z epoki żelaza. Zbiory po przeprowadzonych w latach 1926, 1934-36, 1957 pracach archeologicznych znajdują się w muzeum archeologicznym w Gdańsku oraz muzeum w Lęborku.
Miejscowość położona na terenie rolniczym, ekologicznie czystym. Blisko morza i jezior na terenie zwanym “Szwajcarią kaszubską”. Sąsiedztwo z miejscowościami wypoczynkowymi Łeba, Ustka stwarza okazję dobrej organizacji wypoczynku w czasie wolnym od zajęć. Okoliczne miasta Lębork, Bytów, Gdańsk z licznymi zabytkami zapoznają nas z historią.
W latach 60-tych i 70-tych na gruntach będących własnością Państwowego Funduszu Ziemi za zgodą władz terenowych wskutek sztucznego spiętrzenia wody na naturalnym cieku wodnym (rowie) powstało rozlewisko wodne. Wszelkie prace z tym związane oraz koszty wykonania ponieśli mieszkańcy osiedla Siemirowice oraz Jednostki Wojskowej Garnizonu Siemirowice. Wykonano następujące prace:
Do 1984 r. opiekę nad rozlewiskiem (zbiornikiem wodnym) sprawowała Sekcja Nr 1 z Siemirowic przy PZW Koło Lębork. W tym okresie rozlewisko systematycznie zarybiano z dobrowolnych składek wędkarzy i mieszkańców osiedla. W latach 1983-1985 Dowódca Garnizonu Siemirowice wszedł w porozumienie z prezesem Rolnej Spółdzielni Produkcyjnej “WRZOS” odnośnie wykonania remontu rozlewiska. Wędkarze zrzeszeni w nowopowstałym (rok 1985) kole wędkarskim w Siemirowicach, okoliczni mieszkańcy oraz Jednostka Wojskowa 5576 pod nadzorem RSP “WRZOS” wykonali następujące prace:
Wkład tej pracy został wyceniony na 6.000.000 starych złotych. Dowódca Jednostki Wojskowej 5576 uznając wkład pracy członków PZW Siemirowice – żołnierzy, pismem z dnia 15.03.1990 r. przekazał ten wkład na rzecz koła PZW Siemirowice. Od 1987 r. Koło PZW Siemirowice czyniło starania o uregulowanie prawne korzystania z terenów, na których znajduje się rozlewisko. Starania te zostały zwieńczone sukcesem, gdyż od 27.09.1993 roku została zawarta umowa dzierżawna nieruchomości rolnej pomiędzy Kołem PZW Siemirowice, a Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa reprezentowaną przez Wójta Gminy Cewice.
Dnia 19.08.1998 r. tereny pod rozlewiskiem o pow. 3,60 ha zostały wykupione od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa przez Zarząd Okręgu PZW w Słupsku i przekazane w patronat i zarządzanie Wojskowo-Gminnemu Kołu PZW w Siemirowicach jako Łowisko Patronackie. Do dnia dzisiejszego Koło PZW Siemirowice sprawuje patronat nad stawami. W latach 1985-1997 stawy były intensywnie zarybiane z dobrowolnych składek członków zrzeszonych w kole. Ogółem wpuszczono 20 gatunków ryb różnej wielkości o łącznej wadze około 4.000 kg. Od 1998 r. – 2003 r. łowisko jest zarybiane z opłat wędkarzy na zagospodarowanie i ochronę wód Łowiska Patronackiego Siemirowice, które można wykupywać u Skarbnika Wojskowo – Gminnego Koła Siemirowice. Ogółem w tym okresie wpuszczono do stawów Siemirowice około 3.200 kg ryb. Długotrwałe i racjonalne zarybianie Łowiska Patronackiego w Siemirowicach spowodowało intensywny przyrost ryb (pod względem wielkości i ilości). Wędkując na łowisku w Siemirowicach bez problemu każdy wędkarz może złapać rybę nawet rekordowej wielkości.
Wojskowo – Gminne Koło PZW Siemirowice ma swoją siedzibę w:
WARTO WIEDZIEĆ:
Wojskowo – Gminne Koło PZW w Siemirowicach z ramienia Zarządu Okręgu PZW Słupsk sprawuje opiekę nad:
Przy Kole istnieje Społeczna Straż Rybacka PZW podlegająca Powiatowemu Komendantowi SSR – Rejonu Lębork. Prowadzi ona swoją działalność w zakresie ochrony wód i środowiska na terenie całej Gminy i Powiatu Lębork.
Na początku 2003 r. przy kole utworzono Młodzieżowy Klub Wędkarski dla dzieci do lat 16.
Zarząd Koła prowadzi działalność w zakresie ochrony wód i środowiska oraz rozpowszechniania sportu i wypoczynku z wędką współpracując z lokalnymi władzami Samorządowymi, Strażą Leśną, Bazą Wojskową w Siemirowicach, Szkołą oraz WOPR-em. Zarząd Koła ściśle współpracuje z Zarządem Okręgu PZW Słupsk w zarybianiu i ochronie wód PZW na terenie Gminy Cewice (jez. Oskowo, Krępkowice i Trzy Stawy). Jezioro Siemirowice zarybiane jest tylko z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży zezwoleń na poławianie ryb na tym łowisku. Procentowa ilość wpuszczonych ryb do naszych wód (Oskowo, Krępkowice i Trzy Stawy) w stosunku do wód w innych rejonach zależna jest między innymi od ilości wędkarzy zrzeszonych w kołach PZW na danym terenie. Zwiększenie ilości członków w naszym kole może mieć istotny wpływ na lepszą ochronę wód i środowiska naturalnego oraz częstsze zarybiania wód PZW w Naszej Gminie. Wędkarze zamieszkujący na terenie Naszej Gminy należą do różnych kół poza jej granicami, co nie wpływa zbyt dobrze na wizerunek naszego wspólnego środowiska. Wszyscy wędkarze z Naszej Gminy powinni zrzeszyć się w Wojskowo – Gminnym Kole PZW i tym samym stworzyć coś, co byłoby: Dużym, silnym i prężnym kołem wędkarskim. Takie koło mogłoby bardzo dużo zdziałać dla dobra Naszej Gminy oraz naszego wspólnego dobra wędkarskiego.
Wstąp do Wojskowo-Gminnego Koła PZW – nic na tym nie tracisz a dużo możesz zyskać.