Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., w związku z działaniami wojennymi, proszeni są o zgłaszanie się do urzędów gminy, w celu złożenia wniosku o nadanie numeru PESEL. Zgodnie z komunikatem Ministra Cyfryzacji z 12 marca 2022 r. prowadzona przez gminy rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL, rozpocznie się w środę (16 marca). Numer PESEL mogą uzyskać osoby, które:
Dotyczy osób, które w okresie od 24 lutego 2022 r. przybyły na terytorium Polski bezpośrednio z terenu Ukrainy w związku z prowadzonymi tam działaniami wojennymi. Wniosek o nadanie numeru PESEL będzie można złożyć w dowolnym organie gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wniosek należy złożyć osobiście. Podczas składania wniosku pobierane będą odciski palców w celu weryfikacji. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku – z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie. Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Od dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia, nie pobiera się odcisków palców. Co należy przygotować?
W Gminie Cewice obywatele Ukrainy, którzy ubiegają się o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem w Ukrainie, mogą załatwić sprawę w Urzędzie Gminy w Cewicach w pokoju nr 15. Usługa jest bezpłatna. Wnioskodawca otrzyma wydruk potwierdzający nadanie numeru PESEL. Przy składaniu wniosku o nadanie nr PESEL obywatele Ukrainy są zobowiązani doręczyć fotografię jak do dowodu osobistego. Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z informacją z załącznika. / Якщо цікаво, прочитайте інформацію в додатку.
Więcej informacji w językach ukraińskim i polskim znajduje się na stronach:
Представляємо навчальний відеоролик про процес присвоєння номера PESEL, інформацію про довірений профіль та заяву mObywatel для громадянина України, який з 24 лютого 2022 року легально в’їхав до Польщі безпосередньо з України та заявляє про намір залишитися в Польщі. https://www.youtube.com/watch?v=gIvdLugsRwo
Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej uruchomił, na portalu publicznych służb zatrudnienia, nową zakładkę adresowaną do uchodźców z Ukrainy o nazwie Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy Dostępna jest pod linkiem: https://psz.praca.gov.pl/pomocdlaukrainy Zakładka zawiera trzy bloki informacyjne:
Zakładka będzie na bieżąco aktualizowana i jest dostępna w wersji ukraińskiej.
Każdy, kto chce i może wspomóc naród ukraiński oraz przybywających do Polski uchodźców, znajdzie informacje na #PomagamUkrainie. Informacje o możliwościach udzielania pomocy oraz potrzebach osób wymagających wsparcia przebywających na teren gminy Cewice można zgłaszać bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej w Cewicach. Deklaracje udzielenia pomocy z określeniem formy wsparcia można kierować na adres: sekretariat@ops.cewice.pl z dopiskiem POMOC UKRAINIE lub tel. 59 86 114 67 lub 513 480 741. W związku z tym, że musimy planować długofalową pomoc, stąd tworzymy bazę wiedzy o możliwości wsparcia dla uchodźców, którą deklarują nasi mieszkańcy. Jeśli na terenie gminy są już obywatele Ukrainy, którzy przybyli do nas w wyniku ewakuacji również prosimy, aby w miarę możliwości przekazywać do Ośrodka Pomocy Społecznej w Cewicach informację o miejscach pobytu tych osób oraz ilości osób. Osoby do kontaktu:
Dziękujemy za zaangażowanie. Szczegółowe informacje na temat możliwości wsparcia Ukraińców dostępne są na stronach: www.pomagamukrainie.gov.pl www.gdansk.uw.gov.pl/pomagamy-ukrainie
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 marca 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty (Dz. U. z 2022 r., poz. 605), osoby, które zapewniły mieszkanie uchodźcy z Ukrainy, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości 40 zł. za osobę dziennie.
Świadczenie przysługuje za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia, nie dłużej niż za okres 60 dni i jest wypłacane z dołu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia, za zgodą Wojewody może zostać przedłużony na okres dłuższy niż 60 dni. O świadczenie może ubiegać się każdy podmiot, w szczególności osoba fizyczna, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy.
Warunkiem przyznania świadczenia pieniężnego jest złożenie wniosku w Ośrodku Pomocy Społecznej w Cewicach. Wniosek jest rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia w Ośrodku. Przyznanie lub wypłata świadczenia może być uzależniona od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Świadczenie nie będzie przysługiwało, jeżeli warunki zakwaterowania i wyżywienia będą zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi oraz w złożonym wniosku podano nieprawdę.
Wnioski o przyznanie świadczenia dostępne są w Ośrodku Pomocy Społecznej w Cewicach, Osiedle Na wzgórzu 35 lub do pobrania w linku:
https://cewice.pl/swiadczenie-pieniezne-z-tytulu-zapewnienia-zakwaterowania-i-wyzywienia-obywatelom-ukrainy/
Informacje w sprawie wniosku można uzyskać telefonicznie pod numerem: 59 861 14 67 lub 513480741.
Informujemy, że obywatele Ukrainy uciekający przed wojną mają bezpłatny dostęp do polskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele polscy, bez żadnych opłat. Opieka zdrowotna dla uchodźców z terenu Ukrainy, a przebywających na terenie Gminy Cewice będzie świadczona przez:
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Lęborku uruchamia pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla osób opuszczających Ukrainę w związku z trwającą wojną. W związku z sytuacją na Ukrainie p.o. Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lęborku informuje, że Poradnia udziela wsparcia psychologiczno – pedagogicznego dzieciom, uczniom oraz ich rodzinom w sytuacjach kryzysowych. Można się z nami kontaktować pod numerem telefonu 59 8621834, e-mailem ppplebork@poczta.onet.pl lub osobiście w sekretariacie PPP.
Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ) w Polsce:
Poradnie POZ to potocznie poradnie pierwszego kontaktu lub poradnie rodzinne i to do nich w pierwszej kolejności powinieneś zgłosić się po pomoc i konsultację w sytuacji pogorszenia samopoczucia, czy dolegliwości niezagrażających bezpośrednio Twojemu zdrowiu lub życiu. Do POZ zgłoś się gdy potrzebne są:
Nocna i Świąteczna Opieka Chorych (NOCH):
Na NOCH zgłoś się w przypadku:
Adresy i kontakt do POZ:
https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/POZ
Куди звернутися за медичною допомогою в першу чергу?
Первинна медична допомога (“POZ”) в Польщі:
Клініки POZ – це розмовно клініки першого контакту або сімейні клініки, і саме до них слід в першу чергу звертатися за допомогою та консультацією в ситуації погіршення самопочуття або недуг, які безпосередньо не загрожують вашому здоров’ю чи життю. Зверніться до POZ, коли вам потрібно:
Нічний та різдвяний догляд за хворими (“NOCH”):
Повідомте NOCH у разі:
Адреси та контакти до POZ:
https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/POZ Безкоштовні інформаційні номери:
Телеплатформа першого контакту:
800 137 200
Телефонна інформація про пацієнта:
800 190 590
Informacje w języku ukraińskim również na: Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy