W I kwartale 2018 roku została podpisana wielostronna umowa partnerska zakładająca wspólną realizację projektu pn.: „South Baltic – Food Innovation Culture Actors”, dofinansowanego w ramach Programu Południowy Bałtyk. Podpisy pod dokumentem złożyli przedstawiciele instytucji i organizacji z trzech państw – Szwecji, Polski i Litwy.
Projekt zakłada zbudowanie potencjału do tworzenia partnerstw międzynarodowych poprzez wykorzystanie bardzo zróżnicowanego doświadczenia każdego z partnerów i parterów wspierających w szerokim spektrum działania każdego z nich. Projekt koncentruje się na wykorzystaniu szeroko rozumianego potencjału każdego z partnerów z Regionu Południowego Bałtyku. Poprzez podnoszenie wiedzy uczestników o historii, kulturze, zasobach rozwojowych przedsiębiorstw, turystyce obszaru Partnerów, co ułatwia pokonywanie różnic i nawiązywanie partnerstw transgranicznych poprzez budowanie współpracy wokół różnego rodzaju imprez wykorzystujących potencjał partnerów. Wszyscy partnerzy zgodnie wybrali obecną w każdym z krajów kulturę jedzenia jako wspólny mianownik podejmowanych działań projektowych. W konsekwencji wypracowany ma zostać nowy model budowania partnerstwa transgranicznego, opartego na wykorzystaniu podobieństw oraz rozwiązującego problemy wynikłe z istniejących różnic kulturowo-historycznych, który w pełni sprosta współczesnym wyzwaniom społecznym. Oczekuje się, że otwarty podczas projektu dialog międzykulturowy, oparty na symbolach związanych z istniejącymi tradycjami kulinarnymi, pomoże partnerstwu znaleźć przyszłe obszary współpracy i tworzenia sieci współpracy.
Partnerem wiodącym w projekcie jest Krinova Incubator & Science Park, będący instytucją publiczną działającą w ramach upoważnień udzielonych przez Gminę Kristianstad i Uniwersytet Kristianstad w Hrabstwie Skane w Szwecji. Ponadto w projekcie uczestniczą w charakterze Partnerów dwa podmioty działające na terenie województwa pomorskiego – Gmina Czarna Dąbrówka oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Stronę Litwy reprezentuje Centrum Informacji Turystycznej i Biznesowej Rietavas. Różnorodność form działania oraz aspektów podstawowej działalności Partnerów wzmacniają i pogłębiają Partnerzy Towarzyszący każdego z nich. Gmina Czarna Dąbrówka wsparta jest doświadczeniem zarówno merytorycznym, jak i kulturowym Gminy Cewice oraz Stowarzyszenia Tradycja. Stronę szwedzką wspomaga w działaniach projektowych Småland Check-in Association. Litwa w projekcie będzie współpracować z Pagegiai Municipality Administration, Museum of Taurage Region Tourism Information Centre, Association Rietavas Women Employment Centre. O innowacyjności projektu świadczy wielorakość zakresów działań podstawowych każdego z podmiotów biorących udział w projekcie. Projekt został podzielony na 4 pakiety robocze, przewidujące zróżnicowane rodzaje działań projektowych prowadzących do wzmocnienia potencjału do budowania współpracy transgranicznej z wykorzystaniem zasobów lokalnych Regionu Południowego Bałtyku.
W styczniu w Kristianstadt odbyła się konferencja otwierająca, w której wzięły udział wszystkie podmioty zaangażowane w realizację projektu. W marcu odbędzie się kolejna wizyta studyjna, której gospodarzem będzie Gmina Czarna Dąbrówka. Założenia projektu przewidują ponadto majową wizytę na Litwie oraz konferencję zamykającą cały projekt w sierpniu 2018 roku w Kristianstadzie. Podczas wizyt studyjnych przedstawiane będą lokalne zasoby, doświadczenie, pomysły na działania, a jednocześnie omawiane będą możliwości ich wykorzystania w nawiązywaniu współpracy transgranicznej w Regionie Morza Bałtyckiego. Stały kontakt partnerów podczas realizacji projektu zapewni platforma internetowa oraz konferencje on-line.
Reasumując – wszystkie działania w projekcie skupiają się na wypracowaniu wspólnej wartości komunikacji międzykulturowej, co w efekcie powinno przełożyć się na nowe podejście do nawiązywania współpracy transgranicznej wokół różnego rodzaju imprez wykorzystujących zasoby podmiotów działających w Regionie Południowego Bałtyku.
Małgorzata Wydrzyńska