• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

27.10.2023

Urząd Gminy w Cewicach dołączył do akcji „Pola nadziei” na rzecz Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne

Wójt Gminy Cewice Jerzy Bańka wraz z Zastępcą Wójta Marzeną Krakowiak i pracownikami Urzędu Gminy w Cewicach posadził przed urzędem żonkile w ramach akcji „Pola nadziei” na rzecz Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne.

Program Pola Nadziei został stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care i po raz pierwszy odbył się w Edynburgu w Szkocji. Polska historia Pól Nadziei zaczęła się w 1998 r. w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 1997 roku MCCC przekazała ideowe założenie i zasady organizacji akcji Pola Nadziei. Najważniejszym założeniem akcji jest szerzenie idei opieki hospicyjnej, edukacja na temat hospicjum i działalności hospicyjnej, uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych i możliwość niesienia pomocy. Lęborskie Pola Nadziei po raz pierwszy odbyły się w naszym regionie w 2017 roku dzięki Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne.

Co symbolizuje żonkil ? Żonkil w tej tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.

Fotorelacje