• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

06.09.2023

XXIII Dożynki Powiatowe

Mieszkańcy Powiatu Lęborskiego podziękowali za pomyślne zakończenie żniw i zebrane plony. XXIII Dożynki Powiatowe odbyły się w tym roku w Charbrowie w gminie Wicko. W Dożynkach Powiatowych wziął udział Wójt Gminy Cewice Jerzy Bańka. 

W święcie plonów, oprócz głównych bohaterów – rolników, uczestniczyli parlamentarzyści, wicewojewoda, samorządowcy od szczebla wojewódzkiego po gminy, przedstawiciele organizacji rolniczych, sołectw i instytucji społeczno-kulturalnych związanych z gminami.

Zgodnie z tradycją święto plonów rozpoczęła msza w charbrowskim kościele św. Józefa Oblubieńca. Świąteczny ceremoniał podkreślały dary złożone z tegorocznych plonów, błogosławieństwo dla wszystkich pracowników branży rolnej i podziękowania dla rolników za ich niełatwą, zależną od wielu zewnętrznych czynników i ekonomicznych trendów – pracę.

Kolejne podziękowanie popłynęły już ze sceny, kiedy dożynkowy korowód, prowadzony przez Orkiestrę Dętą „Ziemia Lęborska” dotarł na sportowy stadion w Charbrowie. – Dziękujemy stwórcy za obfitość plonów, a rolnikom za ich trud i poświęcenie, żeby zebrać to, co urodziła ziemia – mówiła do zebranych ze sceny dożynkowej Starosta Lęborski – Alicja Zajączkowska – Od efektów waszej pracy zależy zasobność naszych spiżarni na cały rok.

Tuż po oficjalnych wystąpieniach, nastąpił moment dzielenia się chlebem, który na scenę wnieśli starostwie dożynek – Beata i Arkadiusz Łagód z Gęsi.

Dożynkom towarzyszyły liczne stoiska wystawione przez koła gospodyń wiejskich, gdzie można było skosztować regionalnych specjałów, a strażacy z Pogorszewa częstowali grochówką z kuchni polowej. Nad dożynkowym placem unosił się zapach niezliczonych potraw pomieszany z zapachem końca lata. W chłodne nieco popołudnie i wieczór rozgrzewali publiczność artyści z zespołów „Ziemia Lęborska”, „Levino”, „Kwiaty Jesieni” i „Frantówka” – z dynamicznym scenicznym spektaklem „Ożniwiny”, przywołującym tradycje kaszubskiego święta plonów. Emocje podgrzały również występy taneczne grup z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku, solowe występy wokalistek z MDK, chóru z Cewic oraz zespołów „Meritum” i „Portofino” z Wicka. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci i popisów siłaczy przygotowanych przez Organizację Imprez „Ligo”.

Powiat Lęborski podsumował i nagrodził zwycięzców w Konkursie Wieńców Dożynkowych, corocznym konkursie „Żyjmy Ładniej” i sportowo-charytatywnej akcji, cyklicznie organizowanej we współpracy z Farm Frites Poland S.A. – „Powiat Lęborski – z nami zdrowo i sportowo”, w której w tym roku wspólne zbieranie kilometrów poprzez różne formy aktywności służyło zakupowi sprzętu – windy poziomej, ułatwiającej przemieszczanie się niepełnosprawnej mieszkance z powiatu lęborskiego.

W konkursie Wieńców Dożynkowych z powiatu lęborskiego wieniec sołectwa Karwica zajął III miejsce.

 

Starostwo Powiatowe w Lęborku

Fotorelacje