• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

17.08.2022

Bieg Walki o Pamięć i Bitwa Regionów w Krępie Kaszubskiej

Na 10 km dystansie zmagali się biegacze w sobotę (13.08) w Krępie Kaszubskiej w „II Pomorskim  Biegu Walki o Pamięć”. Imprezę upamiętniającą „Marsz Śmierci” więźniów z obozu koncentracyjnego Stutthoff, organizuje Stowarzyszenie „Brygada Inki” i Stowarzyszenie „Prawy Starogard”.

Mając na względzie działania na rzecz zachowania pamięci o najistotniejszych wydarzeniach historycznych regionu – w tym przypadku tragedii więźniów pędzonych w śmiertelnym marszu przez hitlerowskich oprawców, w organizację imprezy włączyło się Starostwo Powiatowe w Lęborku – Pamięć o wydarzeniach czasów wojny nie może zaginąć i należy zrobić wszystko co w ludzkiej mocy, by nigdy koszmar wojny się nie powtórzył – mówi Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski, uzasadniając włączenie się starostwa w organizację imprezy sportowej – Każdy sposób, który tę pamięć zachowa, w tym każdy o wymiarze pozytywnym, a sport ma takie właśnie pozytywne konotacje, warty jest wsparcia i propagowania.

Zawodnicy musieli zmierzyć się z 10-km trasą wiodącą przez miejscowości w okolicy Krępy Kaszubskiej. Bieganiu nie sprzyjała pogoda. Lejący się z nieba żar mocno nadwyrężał siły uczestników. O bezpieczeństwo uczestników dbali rozstawieni na trasie strażacy z OSP oraz służba ratownicza wyposażona w profesjonalny sprzęt, mobilnych ratowników na motocyklach i dyżurną karetkę pogotowia.

Rywalizację ukończyło łącznie 24 mężczyzn i 15 kobiet. Pierwsze miejsce zajął Grzegorz Woźniak z Krajenki (37:37). Jako drugi na mecie zameldował się Juliusz Kalinowski z Lubichowa (47:11, TRI Starogard Gdański), jako trzeci wbiegł na metę Marek Ruciński z Gdyni (41:31, Chylońskie Dziki Gdynia).

Wśród kobiet pierwsza na mecie pojawiła się Wiktoria Naczk z Lęborka (47:33, LKB im. Braci Petk Lębork), jako druga Anna Serkowska z Kartuz (48:40, Akademia Biegowa Kartuzy), a na trzecim miejscu uplasowała się Julia Podsiadła z Krępkowic (51:45).

Na 300 metrowym odcinku rywalizowały również dzieci. Ich bieg wystartował tuż po biegu głównym.

Na macie, zarówno na dorosłych jak i najmłodszych zawodników czekali nagradzający z medalami i napojami. Wśród nich byli:  Edmund Głombiewski – Wicestarosta Lęborski, Jerzy Bańka – wójt gminy Cewice, Mirosław Tandek – przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego, Andrzej Strzechmiński – burmistrz Łeby, Zdzisław Chojnacki – wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska, Monika Włusek – zastępca wójta gminy Nowa Wieś Lęborska,  Jacek Perłak – członek Zarządu Powiatu Lęborskiego, Roman Downar – Zapolski – zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Nowa Wieś Lęborska, Ireneusz Radtke – radny Rady Gminy Nowa Wieś Lęborska.

Najlepsi w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary i nagrody rzeczowe. Vouchery i nagrody pieniężne ufundował Michał Kowalski, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli posłowie na Sejm RP Piotr Müller i Kacper Płażyński oraz Komendant Główny OHP Małgorzata Zwiercan. W imieniu parlamentarzystów nagrody wręczali: Mirosława Kaczyńskla – radna Sejmiku Województwa Pomorskiego i Marcin Brodalski – kierownik biura posła Piotra Müllera.

Równolegle z imprezą biegową odbywała się na terenach rekreacyjnych w Krępie „Bitwa Regionów” w ramach Pikniku z Produktem Polskim współorganizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego.

Kalendarz wydarzeń
Ładowanie Wydarzenia

Wydarzenia Search and Views Navigation

Wydarzenie Views Navigation

26
września

Brak wydarzeń

« wrzesień 2022 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
Fotorelacje