• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

DIABELSKI KAMIEŃ

 

Diabelski Kamień – to oficjalna nazwa ogromnego, czerwonego głazu narzutowego, który znajduje się na północ od Maszewa Lęborskiego, przy polnej drodze do Małoszyc. Miejscowa ludność nazywa go jeszcze Wielkim  lub Czerwonym Kamieniem. Jest to jeden z największych kamieni na terenie powiatu lęborskiego. Głaz wystaje z ziemi na wysokość 1,4 m., a jego obwód wynosi 12,2 m. W 2012 roku, uchwałą Rady Gminy Cewice, kamień  został  ustanowiony pomnikiem przyrody nieożywionej.

Wśród mieszkańców Gminy Cewice krąży związana z nim piękna legenda. W latach 50. opowiadała ją swoim uczniom nauczycielka Szkoły Podstawowej w Maszewie Lęborskim:

„Dawno temu, w miejscu, w którym dziś leży kamień, potajemnie spotykała się młoda para. Dziewczyna miała na imię Ewa. Mieszkała w dzisiejszym Maszewie i pochodziła z biednej rodziny. Chłopak zaś mieszkał w Małoszycach, a jego rodzina była bardzo majętna. Rodzice pary byli przeciwni temu związkowi, więc Ewa postanowiła go zakończyć. Gdy po raz kolejny młodzi spotkali się w ulubionym miejscu, dziewczyna przekazała chłopakowi swoją decyzję o rozstaniu. Wówczas ten  podniósł z ziemi kamień i z całej siły rzucił nim w stronę dziewczyny, wołając: „- A masz, Ewo!”. Kamień, do dziś, leży w miejscu, w którym upadł, a miejscowość znajdującą się niedaleko niego nazwano Maszewem”.

 

zdj. Diabelski kamień

Fotorelacje