• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

Stolniczka

Stolniczka – wzniesienie znajdujące się na terenie leśnictwa Uniesin. Z liczącej 142,9 m n.p.m Stolniczki rozciąga się malowniczy widok na pradolinę rzeki Łeby w tym drogę Słupsk – Lębork. Dawniej przebiegała w tym miejscu granica Państwa Krzyżackiego.

Jak dojechać do Stolniczki?
Na drodze powiatowej nr 1320G łączącej miejscowości Pogorzelice – Unieszyno znajduje się znak kierujący na punkt widokowy.  Najłatwiej dojechać tam z Lęborka drogą krajową nr 6 na Słupsk skręcając w Pogorzelicach w lewo. Po przejechaniu ok. 4 kilometrów zobaczymy tablicę kierunkową z lornetką kierująca w las. 200 metrów w głębi lasu znajduje się mały parking z wiatą. Stamtąd mamy niecały kilometr do miejsca widokowego. Kierujemy się do niego pieszo lub na rowerach. Jadąc od strony Unieszyna także zobaczymy tablicę kierującą do punktu widokowego.

Nazwa „Stolniczka” została wprowadzona w lutym 1949 zastępując poprzednią, niemiecką nazwę Stolzen Berg (tłum. Dumną Górę). Na wale moreny akumulacyjnej z okresu zlodowacenia bałtyckiego, bo taki początek ma wzniesienie na Pojezierzu Kaszubskim znajdowała się niegdyś wieża triangulacyjna należąca do systemu wież obserwacyjnych. Wieże były wykorzystywane do pomiarów geodezyjnych. Do dziś zachowały się jedynie szczątki wieży w postaci betonowych słupów i bloków, które stanowiły podstawę.

 

 

 

zdj. Nadleśnictwo Cewice

Fotorelacje