• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

13.11.2023

Obchody Święta Niepodległości

11 listopada to wyjątkowa data w historii Polski. W tym roku obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Gminie Cewice odbyła się uroczystość upamiętniająca to ważne dla Polaków wydarzenie.

Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Cewicach, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Daniel Leszczyński. Po nabożeństwie uczestnicy mszy przemaszerowali pod pomnik upamiętniający miejsce śmierci wejherowskiego prałata ks. Edmunda Roszczynialskiego, znajdujący się w parku w Cewicach. Uroczystość pod pomnikiem rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie Wójt Gminy Cewice Jerzy Bańka wygłosił przemówienie, w którym podkreślił jak ważną datą dla Polski jest dzień 11 listopada – Dzisiejszy dzień dla każdego Polaka jest dniem szczególnie wyjątkowym. Dziś mieszkańcy Gminy Cewice uczestnicząc w uroczystości z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę wyrażają swoją wdzięczność i szacunek wobec Polaków, którzy w walce o wolną, niepodległą Polskę oddali to co najważniejsze dla człowieka, oddali swoje życie – mówił wójt. Następnie st. chor. sztab. Zbigniew Sawoniuk z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach odczytał Apel Pamięci, a Kompania Honorowa 44 Bazy Lotnictwa Morskiego oddała salwy honorowe. W kolejnej części uroczystości pod pomnikiem złożono kwiaty. Kwiaty złożył Wójt Gminy Cewice Jerzy Bańka wraz z Dowódcą Morskiej Jednostki Rakietowej w Siemirowicach kmdr Bogdanem Tomaszyckim i Zastępcą Dowódcy 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach kmdr Krzysztofem Szwajkowskim. Kwiaty złożyli również: Przewodniczący Rady Gminy Cewice Wiesław Keller wraz z Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Cewice Marzeną Reclaf i Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Cewice Mariolą Szycą, Dyrektor Zespołu Szkół w Cewicach Aleksandra Klawe wraz z Wicedyrektorem Jarosławem Pruskim, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siemirowicach Zenon Iszczuk wraz z Wicedyrektorem Eweliną Zdziebko i  uczniami, Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego Iwona Mielewczyk oraz przedstawiciele drużyn harcerskich z terenu gminy.

W Obchodach Dnia Niepodległości poza Kompanią Honorową 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach uczestniczyła również delegacja żołnierzy z Morskiej Jednostki Rakietowej w Siemirowicach, a także radni i sołtysi Gminy Cewice, harcerze oraz mieszkańcy gminy.

Obchody zakończyły się występami artystycznymi w Gminnym Centrum Kultury w Cewicach przygotowanymi przez uczniów z Zespołu Szkół w Cewicach oraz występem Chóru Gminy Cewice.

Fotorelacje