• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

11.09.2019

PANTERA 19 – ĆWICZENIA 6 BRYGADY POWIETRZNODESANTOWEJ W GMINIE CEWICE

W dniach 2 – 7 września w gminie Cewice 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego z Krakowa odbyła ćwiczenie pk. PANTERA 19 – Lądowanie Połączonej Grupy Awangardowej, której celem było rozpoznanie terenu i zabezpieczenie desantowania sił głównych w rejonie zrzutowiska Siemirowice.

2 września o godzinie 6 rano Połączona Grupa Awangardowa, wylatująca z lotniska Gdynia Babie Doły, metodą spadochronową przedostała się w rejon lotniska Siemirowice. Jest to grupa połączona z żołnierzy rozpoznania, której zadaniem było dokonanie rozpoznania lotniska. W tym celu żołnierze wylądowali na polu oddalonym o około 8 km na północ od lotniska w Siemirowicach. Członkowie grupy bezpiecznie wykonali manewr lądowania, skrycie ukryli swoje spadochrony i przemieścili się do lotniska w Siemirowicach, gdzie założyli trzy posterunki obserwacyjne, z których przez dwie doby obserwowali lotnisko. Obserwacja dotyczyła ruchów przeciwnika, który był podgrywany na ćwiczeniu przez jedną kompanię z brygady. Żołnierze obserwowali ruch statków powietrznych i wszystkie swoje obserwacje na bieżąco, drogą radiową, przekazywali do głównego ćwiczącego, którym był batalion powietrznodesantowy.

Główne siły, w postaci kilkuset żołnierzy, przemieściły się we wtorek 3 września, z Krakowa do Gdyni. 4 września załadowali się na statki powietrzne i przelecieli z Gdyni Babie Doły na lotnisko w Siemirowicach, gdzie metodą spadochronową desantowali się na samą płytę lotniska z zadaniem opanowania terenu lotniska. Opanowali lotnisko po kilku godzinach i zameldowali dowództwu o wykonaniu zadania. Przez jedną dobę byli nękani przez podgrywane siły przeciwnika oraz różne sytuacje, stworzone przez kierownictwo. Po jednej dobie dostali informacje, że bardzo duże siły przeciwnika zbliżają się z kierunku północno-wschodniego. W związku z tym dowódca ćwiczących wojsk podjął decyzję o opuszczeniu lotniska i rozproszeniu wojsk w celu przejścia do tzw. działań nieregularnych – rozproszenia wojsk na południe od lotniska w Siemirowicach. W promieniu 10 km rozproszył swoje podległe siły i reagował na zmieniającą się sytuację taktyczną. Kulminacyjnym wydarzeniem podczas działań nieregularnych było zadanie opanowania dwóch obiektów, którymi było gospodarstwo oraz budynek w miejscowości Karwica. Żołnierze wykonali zadanie w godzinach porannych. 7 września zakończono ćwiczenie Pantera 19.

– Całe ćwiczenie uważamy za bardzo udane. Teren był dla nas nowy. Żołnierze wcześniej go nie znali, musieli reagować na bardzo szerokie spektrum incydentów, ponieważ w ćwiczenie byli zaangażowani przedstawiciele władz lokalnych, funkcjonariusze policji oraz straży pożarnej, a więc nie byli to przebrali żołnierze, którzy zazwyczaj w takich sytuacjach symulują funkcjonariuszy policji bądź straży pożarnej. Ponadto żołnierze musieli wchodzić w interakcje z mieszkańcami – z ludnością cywilną z gminy Cewice. Jednakże mieli zakaz wypowiadania się na temat samego ćwiczenia. Mogli jedynie poinformować, że biorą w takowym udział, ale nie mogli zdradzać szczegółów – mówił sierż. Adam Lewkowski z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

7 września po zakończeniu ćwiczenia w Siemirowicach, żołnierze przemieścili się do OSPWL Dęba, gdzie po przerwie taktycznej zrealizowana zostanie część ogniowa ćwiczenia. W ćwiczeniu  pk. PANTERA – 19 zaangażowane były wszystkie jednostki wojskowe brygady, a także kompania zmechanizowana i pluton rozpoznawczy z 7 Brygady Obrony Wybrzeża, drużyna piechoty (podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych) oraz para samolotów F-16 (2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego), klucz samolotów C-295M (3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego), 2 plutony lekkiej piechoty (7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej), a także przedstawiciele 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Akademia Wojsk Lądowych jako Kierownictwo Ćwiczenia. Z 6 Brygady Powietrznodesantowej w ćwiczenie zaangażowanych było ponad 400 żołnierzy i kilkadziesiąt pojazdów.

 

 

Fotorelacje