W lęborskim starostwie zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Pod przewodnictwem Alicji Zajączkowskiej – Starosty Lęborskiego i Edmunda Głombiewskiego – Wicestarosty Lęborskiego, przedstawiciele samorządów miejskich i gminnych oraz reprezentanci służb rozmawiali o stanie przygotowania na ewentualność wystąpienia na terenie powiatu, zagrożenia koronawirusem.
Dzień wcześniej, w niedzielę, Starosta Lęborski spotkała się z zainteresowanymi lekarzami Podstawowej Opieki Zdrowotnej, obsługującymi pacjentów na obszarze powiatu. O stosowanych procedurach poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Mają one zabezpieczyć również lekarzy, którzy mogliby być narażeni na kontakt z zakażeniem. – Bardzo ważną jest sprawa bieżącej aktualizacji danych kontaktowych z lekarzami i ośrodkami medycznymi, bo wszelkie informacje przekazujemy na bieżąco – mówił Zbigniew Barański, Dyrektor lęborskiego Sanepidu – Na razie nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku wystąpienia koronawirusa w powiecie lęborskim, jednak, zgodnie z wytycznymi pracujemy w stanie podwyższonej gotowości 24 godziny na dobę i monitorujemy sytuację.
Dyrektor Sanepidu przypomniał również zasady zgłaszania sytuacji, w których pacjent podejrzewa, że jest zarażony koronawirusem. Wszystkie takie przypadki trzeba zgłaszać telefonicznie. W żadnym wypadku nie wolno iść do przychodni ogólnodostępnej, gabinetu lekarza POZ, ani do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W przypadku realnej możliwości wystąpienia zakażenia, na podstawie wywiadu telefonicznego, służby sanitarno-medyczne zorganizują specjalistyczny transport na oddziały zakaźne w wyznaczonych na terenie województwa szpitalach. Zgłoszeń można dokonywać pod numerem stacji sanitarno-epidemiologicznej, alarmowym 112, skorzystać z infolinii NFZ 800 190 590 lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Do ewentualnej eskalacji wystąpienia zagrożenia, przygotowany jest lęborski szpital, który jak dotąd nie został wyznaczony do pełnienia funkcji jednostki działającej w stanie podwyższonej gotowości. Niemniej jednak, jak zapewnili: Artur Barna, Naczelny Lekarz SPS ZOZ i Dorota Wiśniewska, Pielęgniarka Epidemiologiczna, szpital dysponuje odpowiednim zapleczem lokalowo-sprzętowym oraz fachową kadrą medyczną, w tym lekarzami-anestezjologami, uprawnionymi do prowadzenia tlenoterapii.
Przygotowanie do pełnienia służby w trakcie zagrożenia epidemiologicznego potwierdził również Komendant Powiatowej Straży Pożarnej i Komendant Powiatowy Policji. Straż pożarna jest przygotowana do sprzętowego wsparcia stref nadzoru sanitarnego, policja wyposażona jest w sprzęt ochrony osobistej na wypadek zakażeń i gotowa do podejmowania działań na wniosek służb sanitarnych.
Wszyscy zgodnie podkreślają, że najgorszym doradcą w sytuacjach ryzyka, są zachowania na skutek paniki. Na dzień dzisiejszy, kluczowymi elementami poprawiającymi bezpieczeństwo jest stosowanie ogólnodostępnych środków chemii gospodarczej. Ponieważ koronawirus jest wrażliwy na działanie rozpuszczalników lipidów, ważne jest częste mycie rąk (trwające za każdym razem min. 30 sek.) i możliwie częste pranie odzieży. Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje unikanie uczestnictwa w imprezach masowych i zaniechanie podróży, zwłaszcza do rejonów o wysokim stopniu ryzyka zakażenia.