• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

09.11.2021

Przystanek „Niepodległa”

Zabytkowe militarne pojazdy na dziedzińcu lęborskiego starostwa, artystyczne występy, koncerty chórów i orkiestry kameralnej – to działo się w sobotę (6.11) rozpoczynając obchody tygodnia Narodowego Święta Niepodległości.

Tego dnia przez zaimprowizowaną scenę w sali obrad Rady Powiatu Lęborskiego przewinęli się soliści, chóry, recytatorzy, a nawet Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej w Lęborku. W klimat święta niepodległości wprowadzili gości recytatorzy i wokalistki z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku przygotowani przez Oliwię Stromską, Sylwię Janicką i Sylwestra Kustusza. Ze sceny wybrzmiały: „Modlitwa za ojczyznę”, „11 Listopada” i „Opowiedz nam ojczyzno”. W warstwie muzycznej recytacjom towarzyszyły doskonale znane wszystkim „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko” i „Drzewo”. Chór „Belferek” pod dyrekcją Wojciecha Siedlika zaprezentował wiązankę pieśni patriotycznych, którą rozpoczęło wspólne wykonanie z publicznością pieśni „Cześć polskiej ziemi, cześć”, która korzeniami sięga czasów Powstania Listopadowego, muzycznie wzorowanej na hymnie angielskim, którą w II połowie XIX w. nową melodyką opatrzył Stefan Surzyński. Wspólnie odśpiewana została również „Rota”. Każdy z uczestników uroczystości został wyposażony w „Księgę Patrioty” – specjalną publikację zawierającą słowa i zapis nutowy najważniejszych dla narodu polskiego pieśni. Rocznica odzyskania niepodległości stała się również okazją do wyróżnienia zasłużonych dla niepodległościowej działalności kombatantów. Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska postanowiła przyznać Medal Starosty pułkownikowi Januszowi Kowalskiemu, uczestnikowi forsowania Odry i szturmu na centrum Berlina, odznaczonemu wieloma medalami wojennymi, w tym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Medal Starosty otrzymał również porucznik Stefan Dulko – założyciel i dowódca Polskiej Organizacji Zbrojnej w Lęborku oraz członek Młodzieży Powstańczej Polski, za co był prześladowany przez komunistyczne władze i skazany na długoletnie więzienie. Podniosłego klimatu uroczystości dopełnił polonez Michała Ogińskiego „Pożegnanie ojczyzny” w brawurowym wykonaniu Orkiestry Kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Magdaleny Kreft. Z Chórem Canto i orkiestrą wystąpili soliści: Katarzyna Malotke z utworem „Uwierz Polsko”, Mateusz Tarkowski – „Ja to mam szczęście” i Kajetan Stawski – „Biały Krzyż”. W drugiej części koncertu – poświęconej inauguracji jubileuszu 70-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej zaprezentowała się w utworach do tekstów Agnieszki Osieckiej Magdalena Waleśkiewicz, której towarzyszyła Orkiestra Kameralna. Jubileusz szkoły muzycznej docenił Zarząd Powiatu Lęborskiego, który na potrzeby placówki ufundował flet poprzeczny, który na ręce dyrektora Wojciecha Siedlika przekazali: starosta Alicja Zajączkowska, Jacek Perłak – członek Zarządu Powiatu wraz z obecnymi na uroczystości radnymi Powiatu Lęborskiego: Witoldem Krużyckim i Markiem Kuriatą. W tle, podczas rocznicowych gratulacji na wyświetlanej prezentacji można było zapoznać się z najważniejszymi momentami w 70-letniej historii szkoły.

W niepodległościowych wydarzeniach w starostwie, wśród zgromadzonej publiczności, w tym dyrektorów placówek oświatowych, wychowawczych i organizacji pozarządowych, uczestniczył Jerzy Bańka – wójt Gminy Cewice oraz Witold Piórkowski – pierwszy po przywróceniu powiatów Starosta Lęborski. Nie zabrakło także byłego burmistrza Lęborka – Jana Przychody. Artystycznej części uroczystości przyglądali się ponadto członkowie grupy Militarni Lębork – którzy podczas „Przystanku Niepodległość” zaznajamiali chętnych z techniką wojskową na przykładzie zaparkowanych przed starostwem zabytkowych pojazdów militarnych oraz udostępnioną do oglądania bronią i wojskowym wyposażeniem. Militarni Lębork działają przy firmie Amicus – właścicielu zabytkowych pojazdów, wśród których znajdują się okazy – prawdziwe perełki na skalę kraju. Pokazy Militarnych uzupełnił o prezentację zabytkowych motocykli Marcin Wójcik z synem, reprezentujący Stowarzyszenie Pojazdów Zabytkowych w Lęborku. Podziękowania za uświetnienie uroczystości pokazami i prezentacjami przekazała starosta A. Zajączkowska i radny Marian Borek. Przed starostwem można było również skosztować doskonałej grochówki, którą prosto z polowej kuchni częstowali strażacy z Pogorszewa wraz z kuchmistrzem Andrzejem Florczykiem.

Starostwo Powiatowe w Lęborku

 

 

Fotorelacje