• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

19.06.2019

REJESTRACJA POTENCJALNYCH DAWCÓW SZPIKU #PRACUŚKONTRABIAŁACZKA

WIELKIE ODLICZANIE ROZPOCZĘTE


Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku
#pracuśkontrabiałaczka
ruszyły pełną parą. 

30 czerwca 2019 odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi i szpiku. Rodzina i przyjaciele Jasia liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest rak krwi, lokalnej społeczności. 

Poniżej przedstawiamy Państwu historię Jasia:

Jaś ma 7 lat.  Wraz z rodzicami i siostrą Zuzią mieszka w miejscowości Lesiaki. Uwielbia chodzić na zajęcia dodatkowe, basen, bawić się w chowanego, czytać książkę „Bambi” i oglądać
bajkę „Masza i Niedźwiedź”.

W kwietniu jego codzienność została przerwana przez diagnozę – ostra białaczka limfoblastyczna. Od tej pory Jaś większość czasu spędza w szpitalu. Obecnie jest poddawany chemioterapii i nie wymaga przeszczepienia. Jego marzeniem jest jak mówi: „Wyjść z choroby,  wrócić na lekcje i skończyć szkołę”.

Przebywając na oddziale hematologii dziecięcej Jaś zaprzyjaźnił się z rówieśnikami, którzy potrzebują przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego, dlatego postanowił zaapelować: „Pomaganie masz
w genach, możesz uratować Komuś życie!”.

Pokażmy wspólnie, że chorobę można pokonać – dajcie Pacjentom szansę na powrót do normalnego życia. Zarejestrujcie się w bazie potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS!

Rodzina i przyjaciele Jasia nie potrafią czekać bezczynnie – pomimo, że Jaś nie potrzebuje przeszczepienia, sami zainicjowali poszukiwania bliźniaka genetycznego dla Innych chorych. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „#pracuśkontrabiałaczka” trwają: rozniesiono ulotki, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, i oczywiście media. Czekamy na Ciebie!

„Świadomość społeczeństwa w temacie nowotworów krwi jest coraz większa, jednak dalej walczymy
z mitami, które mówią o pobraniu z kręgosłupa. Co jest zupełną nieprawdą
– mówi Kamil Stachowicz, Koordynator ds. Rekrutacji Dawców – Tym razem bohaterem akcji jest Jaś. Wspaniały, energiczny
i uśmiechnięty chłopiec, który nie potrzebuje przeszczepienia. Mimo wszystko nie zaprzestaliśmy organizacji akcji. Razem z lokalnymi inicjatorami dajemy możliwość dołączenia do grona potencjalnych Dawców, ponieważ wiemy jak jest to ważne dla chorych”.

Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. 

Ola, inicjatorka akcji, mówi: „spójrz czasami na świat oczami dziecka! Wówczas zobaczysz wszystko to czego dawno już nie widziałeś … Kiedy spojrzysz poprzez pryzmat choroby dodatkowo widzisz nowe horyzonty! Zarejestruj się jako potencjalny Dawca i uratuj komuś życie! 

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

– 30 czerwca 2019 r., 10:00 – 18:00

Gminne Centrum Kultury w Cewicach, Węgrzynowicza 16, Cewice 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący
minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Metody pobrania:

– Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej . Metoda ta stosowana jest
w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

– Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest  1 500 000 (maj 2019) potencjalnych dawców szpiku, a już 6 700 (maj 2019) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Fotorelacje