• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

26.03.2018

South Baltic Food Innovation Culture Actors Partners’ meeting in Czarna Dąbrówka I Cewice Communes, 22-24th of March 2018

W dniach 22-24 marca tego roku na terenie Gmin Czarna Dąbrówka i Cewice odbyła się wizyta studyjna w ramach realizacji projektu partnerskiego South Baltic Food Innovation Cuture Actors. Władze gmin przyjęły delegację naszych Partnerów ze Szwecji, Litwy oraz Czarnej Dąbrówki. Celem wizyty było pokazanie potencjału Gmin Czarna Dąbrówka i Cewice do nawiązywania współpracy transgranicznej wokół różnego rodzaju imprez związanych z tradycją historyczną, kulturalną i regionalną ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania w nie potencjału przedsiębiorców i organizacji non profit. Bazą do pokazania zasobów i potencjału w tym względzie, zgodnie z założeniami projektu, był temat kulinariów w szerokim tego słowa znaczeniu. Wykorzystując okres przedświąteczny, tematem przewodnim całej wizyty studyjnej była Wielkanoc.

Wizyta naszych Partnerów na terenie Gminy Cewice rozpoczęła się nad kompleksem jeziornym w Siemirowicach. Wójt Gminy Cewice zapoznał naszych Partnerów z ideą budowy tego miejsca, gdzie połączenie różnych rodzajów infrastruktury – wędkarskiej, sportowej, rekreacyjnej i wypoczynkowej stanowi propozycję wykorzystania go przez grupy odbiorców o bardzo szerokim spectrum oczekiwań w stosunku do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ponadto przedstawiciele Polskiego Związku Wędkarskiego Koło Gminne w Siemirowicach oraz Rodzinnego Ogrodu Działkowego w Siemirowicach zapoznali gości z profilem swojej działalności, przedstawili sposoby wykorzystania istniejącej infrastruktury podczas organizacji imprez dla społeczności lokalnej oraz wskazali na możliwe sposoby wykorzystania tego miejsca do organizacji imprez plenerowych o tematyce wędkarskiej, ekologicznej oraz promującej zdrowy tryb życia i innych. Ze względu na niesprzyjającą zimową aurę zrezygnowano ze spaceru wokół jeziora i na teren ogrodów działkowych, a wymarzniętych gości zaproszono do Bukowiny, gdzie władze Stowarzyszenia Rozwój Bukowiny wespół z uczniami, ich rodzicami oraz nauczycielami przyjęli naszych Partnerów w swojej szkole. Wszyscy uczestnicy wizyty studyjnej zachwycili się umiejętnością łączenia w szkole tradycji z nowoczesnością, co można było zaobserwować w zaangażowaniu młodych ludzi w występy muzyczne zarówno folklorystyczne, jak i tańca nowoczesnego grupy cheerleaderek, w przygotowaniu sal lekcyjnych do prowadzenia zajęć z języka kaszubskiego oraz przedmiotów ścisłych i językowych oraz w sposobie przekazywania dzieciom podstaw przedsiębiorczości poprzez prowadzenie różnego rodzaju warsztatów. Jednym z rodzajów takich warsztatów były pokazane gościom warsztaty kulinarne, prowadzone przez Darię Kuczwalską. Ponadto goście mogli popróbować tradycyjnych wielkanocnych potraw kaszubskich oraz upieczonych przez uczniów pod okiem doświadczonej pod względem kulinarnym Darii, mazurków wielkanocnych. Dzięki wizycie w Bukowinie nasi Partnerzy mogli zapoznać się z innowacyjną w gminie formą edukacji, gdzie połączenie tradycji z nowoczesnością stanowi bazę do nauki przedsiębiorczości i otwartości na różnego rodzaju innowacje. Zbudowany w ten sposób potencjał stanowi dla młodych ludzi podstawę kreatywności i operatywności w podejmowaniu w przyszłości działań z zakresu chociażby przedsiębiorczości.

Kolejnym przykładem budowania potencjału młodych osób do nawiązywania współpracy na kanwie tradycji regionu były prowadzone w tym dniu w Gminnym Centrum Kultury w Cewicach pod kierownictwem dyrektora GCK p. Dominiki Bardowskiej, warsztaty wielkanocne. Uczestnicy wizyty studyjnej mieli okazję przyjrzeć się tradycyjnym i nowoczesnym sposobom zdobienia jajek, komponowania palm wielkanocnych oraz wyplatania koszy z papieru, które spotkało się ze szczególnym zainteresowaniem. Chętni mogli wypróbować swoje siły w każdej z tych dziedzin, co także stanowiło ogromną atrakcję dla osób odwiedzających. Następnie Wójt Gminy Cewice Jerzy Pernal, przedstawił podstawowe informacje o Gminie Cewice, zapoznał wszystkich przybyłych uczestników z istniejącymi w gminie zasobami kooperacyjnymi oraz przedstawił propozycje gminy w zakresie budowania potencjału do nawiązywania dalszej współpracy transgranicznej w przyszłości na różnych płaszczyznach i wokół różnego rodzaju wydarzeń.

Kolejny dzień wizyty studyjnej Partnerzy projektu spędzili na terenie Gminy Czarna Dąbrówka, a tematem przewodnim była produkcja i przetwórstwo ryb. W siedzibie Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Bytowskie w Łupawsku lokalni producenci ryb zapoznawali przybyłych z tajnikami swojej produkcji i dystrybucji. Podnosili temat swoich zasobów i możliwości nawiązywania współpracy z przedsiębiorstwami zagranicznymi w celu budowania ewentualnej sieciowości produktów. Uzupełnieniem informacji na temat produkcji ryb było pokazanie kilku istniejących w Gminie Czarna Dąbrówka interesujących sposobów ich przetwarzania i budowania oferty turystycznej gminy. W tym celu zaproszono gości do Smażalni Ryb „Rybakówka” w Jasieniu, gdzie właściciel zapoznał wszystkich ze swoją działalnością produkcyjno-handlową. Przekazane informacje odbiły się szerokim zainteresowaniem wśród odwiedzających nas Partnerów. Natomiast w tajniki przeróżnego sposobu przetwarzania ryb wprowadziła gości przemiła właścicielka „Smażalni Ryb” w Nożynie. Można powiedzieć, że przepisy p. Kasi osiągnęły status międzynarodowy. Podczas wieczornego spotkania przybyli goście mieli okazję zapoznać się z działalnością Stowarzyszenia Tradycja.

Ostatni dzień wizyty studyjnej przebiegał pod hasłem I Powiatowej Prezentacji Stołów Wielkanocnych, zorganizowanej przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę w Czarnej Dąbrówce. Do konkursu przystąpiło także Koło Gospodyń z Bukowiny. Swój stół wielkanocny zaprezentował też Partner z Litwy, podbijając serca przybyłych gości litewskimi specjałami. Zebranym umilały czas występy zespołów artystycznych. Bezpośrednią pieczę nad częścią artystyczną imprezy sprawował dyrektor GCKiB p. Dariusz Narloch, zabawiając publiczność nietuzinkowym poczuciem humoru.

Celem wizyty było pokazanie potencjału Gminy Cewice i Gminy Czarna Dąbrówka do budowania współpracy transgranicznej w Regionie Południowego Bałtyku. Wykorzystując tematykę tradycji kulinarnych związanych ze Świętami Wielkanocnymi, przeplatając ją z folklorem, historią, przedsiębiorczością i działalnością NGO, obie gminy pokazały swą pełną gotowość do podejmowania tematu budowania współpracy wokół różnego rodzaju eventów tematycznych. Mamy nadzieję, iż mechanizmy współpracy wypracowane w ramach tego projektu pozwolą na efektywne wykorzystanie potencjału wszystkich partnerów do podejmowania tematu współpracy transgranicznej w przyszłości.

Małgorzata Wydrzyńska

Fotorelacje