W dniach 4-6 marca tego roku Wójt Gminy Cewice uczestniczył w wyjeździe studyjnym na Litwę w ramach realizacji projektu partnerskiego pn.: „South Baltic Food Innovation Culture Actors”. W wizycie brali także udział partnerzy Projektu ze Szwecji – Krinova Science Park and Incubator z Kristianstadu, Litwy – Rietavas Tourism and Business Information Centre, Gminy Czarnej Dąbrówki, Nadbałtyckiego Centrum Kultury z Gdańska oraz Partnerzy Wspierający Gmina Cewice oraz Stowarzyszenie Tradycja z Łobezu.
Na powitanie uczestnicy wizyty studyjnej zaproszeni zostali do kwatery agroturystycznej prowadzonej przez Ricardasa Rasiukasa w Kulio Daubos. Niezwykła posiadłość łączy w sobie funkcję małej elektrowni wodnej, sauny i pokoi gościnnych. Cały kompleks położony jest wśród naturalnych zbiorowisk nadrzecznych i lasów liściastych. Główną atrakcją tego miejsca jest prowadzona przez właściciela i Jego żonę sauna, stanowiąca swego rodzaju markowy produkt lokalny oparty na rytuale Pirtis. Polega on wykorzystaniu relaksującej, oczyszczającej i energetyzującej mocy ziół, która w połączeniu z charyzmą osoby prowadzącej przygotowała wszystkich uczestników do poznawania kultury i tradycji regionu w wyśmienitych humorach.
Tematem przewodnim wizyty studyjnej była tradycja nazywana na Litwie Užgavėnės. Święto to, nazywane też Zapustami, kultywowane jest w celu odgonienia zimy i przygotowania się na przyjęcie wiosny. Wtorek jest ostatnim dniem w roku przed Wielkanocą, kiedy można do woli objadać się tłustymi daniami mięsnymi i przeplatać je słodyczami oraz nie wolno wykonywać ciężkich prac. Każdy z uczestników Užgavėnės zobligowany jest tego dnia do spożycia co najmniej 7 posiłków dziennie, co niektórym z uczestników sprawiało duże trudności. W czasie obchodów tej uroczystości spala się drewnianą kobietę, tzw. More (bóstwo płodności). Porzekadła ludowe mówią, iż nadpalone polana Mory są istotnym „argumentem” stosowanym na nieposłusznych mężów przez ich żony. More płonąc zabiera ze sobą wszelkie zło nagromadzone przez cały rok oraz zimę. W wielkim festynie z okazji Užgavėnės można uczestniczyć jedynie w specjalnie przygotowanej na tą okazję masce. Rytuał przygotowania masek rozpoczyna się w połowie lutego. Zarówno dzieci, jak i dorośli przywiązują do tej czynności szczególną uwagę, starając się, aby ich maska była jedyna w swoim rodzaju i wyjątkowa. Najbardziej charakterystyczne maski nagrodzone zostają umieszczeniem ich w Muzeum Užgavėnės w Dworze Plateliai na terenie Żmudzkiego Parku Narodowego.
Na terenie tegoż parku uczestnicy wizyty studyjnej mieli także okazję zwiedzić jedno z trzech istniejących na świecie Muzeów Zimnej Wojny w Plokščiai. Muzeum znajdowało się wcześniej w kompleksie rakiet balistycznych z głowicami termojądrowymi byłego Związku Radzieckiego. W udostępnionych dziś do zwiedzania pomieszczeniach operacyjnych, bunkrach i silosach rozmieszczone były co najmniej 4 rakiety balistyczne uzbrojone w głowice termojądrowe o ładunku 2 megaton. Wspólnie z pobliskimi naziemnymi platformami analogowego wystrzeliwania rakiet, stworzyły wspólną radziecką grupę uzbrojenia atomowego na Litwie – zdolną do zniszczenia całej Europy. Zwiedzanie ponurych pomieszczeń bunkrowych oraz świadomość, iż do tragedii mógł doprowadzić zaledwie jeden błąd w sekcji deszyfrowania, przyprawiała wszystkich o gęsią skórkę.
Na zakończenie pobytu przybyłych na Litwę gości zaproszono do Centrum Informacji Turystycznej i Biznesowej w Rietavas, gdzie omówiono wpływ realizacji projektu na rozwój oferty lokalnych przedsiębiorców oraz dalszych kierunków działań intensyfikujących rozwój przedsiębiorczości na tym terenie. Szczególną uwagę przybyłych zwrócił właściciel dworu Giliogiris, który uwiódł wszystkich opowieścią o historii swojej rodziny i posiadłości. Po szybkim lunchu pełni dobrej energii oraz pomysłów uczestnicy wizyty studyjnej rozjechali się do swoich krajów.