• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

22.11.2019

WÓJT UHONOROWAŁ KOMBATANTA II WOJNY ŚWIATOWEJ, SPORTOWCÓW I RATOWNIKÓW WOPR

Podczas sesji Rady Gminy Cewice, która odbyła się 20 listopada 2019r., wójt gminy Cewice Jerzy Bańka wraz z przewodniczącym Rady Gminy Cewice Wiesławem Kellerem wręczyli nagrody za osiągnięcia sportowe w roku 2018, złożyli podziękowania dla ratowników WOPR za dotychczasową pracę na rzecz bezpieczeństwa wodnego a także podkreśli zasługi Pana Józefa Kwidzyńskiego, który w 1944 roku brał udział w wyzwoleniu Bredy i okolic spod niemieckiej okupacji przez 1. Polską Dywizję Pancerną dowodzoną przez gen. Stanisława Maczka.

Ratownikom wodnym z drużyny WOPR Siemirowice władze gminy podziękowały za zaangażowanie w zadania związane z ratownictwem wodnym oraz za wsparcie w organizację akcji edukacyjno-informacyjnych dla mieszkańców naszej gminy. Podziękowania wraz upominkami otrzymali Adam Buczyński, Agnieszka Dąbek, Marcin Czuryszkiewicz, Marian Gembel, Katarzyna Musiał, Alicja Kraska, Magdalena Dąbek, Ewa Labuda, Kacper Wróblewski, Marcin Dąbek, Marta Musiał i Dorian Kazimierski.

Wójt wraz z przewodniczącym Rady Gminy pogratulowali również sportowcom z gminy Cewice wysokich osiągnięć sportowych wręczając nagrody wójta gminy Cewice za osiągnięcia sportowe w roku 2018. – W imieniu swoim i całej społeczności Gminy Cewice mam zaszczyt złożyć gratulacje oraz wyrazy serdecznego uznania za osiągnięcie wysokich wyników sportowych w ostatnich dwunastu miesiącach na arenie najwyższej klasy współzawodnictwa sportowego a także dziękuje za godne reprezentowanie gminy Cewice na zawodach sportowych w całym kraju –  mówił wójt Jerzy Bańka.

Nagrodę wójta gminy Cewice otrzymali:

– Nina Wójtowicz, Dagmara Linsztedt, Aleksandra Janczak z Klubu Karate Shotokan Lębork za osiągnięcia sportowe w dyscyplinie sportowej karate,
– drużyna Klubu Sportowego Leśnik – Cewice za osiągnięcia sportowe w dyscyplinie sportowej piłka nożna,
– Martyna Bazowska z Kobiecego Klubu Piłkarskiego Stmomilanki Olsztyn za osiągnięcia sportowe w dyscyplinie sportowej piłka nożna,
– Dawid Głodowski z drużyny Zespołu Szkół Mechaniczno – Informatycznych w Lęborku za osiągnięcia sportowe w dyscyplinie sportowej piłka siatkowa.

Dyplom za osiągnięcia sportowe otrzymała także zawodniczka Klubu Karate Shotokan Lębork Weronika Reclaf, która w ostatnich miesiącach brała udział w zawodach International Wrocław Open Karate Adidas Cup. Weronika zdobyła II miejsce kumite indywidualne juniorek -48kg oraz III miejsce kumite indywidualne kadetek -47kg.

Uroczystym momentem podczas sesji Rady Gminy Cewice było złożenie wyrazów uznania i podziękowań Panu Józefowi Kwidzyńskiemu, który brał udział w wyzwoleniu miasta Bredy spod okupacji niemieckiej w Holandii w 1944roku. – W dniach 28 30 października 1944r. dał Pan przykład bohaterstwa i gotowości do najwyższych poświęceń. Pana postawa jest wzorem do naśladowania dla współczesnych żołnierzy oraz wszystkich Polaków – mówił wójt Jerzy Bańka

Pan Józef w dniach 26–27 października 2019 roku brał udział w uroczystych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez żołnierzy generała Stanisława Maczka – 1 Dywizji Pancernej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Uroczystości odbyły się na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Oosterhout. W uroczystościach wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda i Król Niderlandów Wilhelm-Alexander, ze strony Instytutu Pamięci Narodowej zastępca prezesa IPN Jan Baster oraz dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek. Obecni byli także syn gen. Maczka prof. Andrzej Maczek i wnuczka Karolina Maczek-Skillen. Kombatanci przejechali ulicami Bredy na historycznych wojskowych pojazdach. Mieszkańcy miasta przywitali polskich kombatantów oklaskami, w witrynach sklepów pojawiły się napisy „Dziękujemy wam Polacy”, nawiązujące do tych, które przywitały polskich żołnierzy w dniu wyzwolenia Bredy – 29 października 1944 r. Dookoła żołnierzy gen. Maczka pojawiły się także polskie symbole, m.in. biało-czerwone flagi. Wzruszeni weterani pozdrawiali mieszkańców wyzwolonego przed 75 laty miasta ze schodów ratusza. Holendrzy do dziś są wdzięczni Polakom za to, że wypierając Niemców nie zniszczyli ich miasta.

 

 

 

 

 

 

 

Fotorelacje