• wielkość czcionki:
  • zmień kontrast:

30.12.2022

Krwiodawcy uhonorowani na świątecznej gali PCK w Lęborku

Sala Rajców Urzędu Miejskiego w Lęborku 16 grudnia była miejscem uroczystej gali lęborskiego koła Polskiego Czerwonego Krzyża. Wydarzenie składało się z dwóch części. Podczas pierwszej uhonorowani zostali krwiodawcy, zaś w drugiej części gali statuetki i dyplomy odebrali wolontariusze PCK, którzy byli zaangażowani w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Prowadzący galę Patryk Bianga – prezes Oddziału Okręgowego PCK w Gdańsku, powitał pięciu najbardziej zasłużonych krwiodawców – Piotra Grzechulskiego, Władysława Sąpora, Piotra Kalkowskiego, Sylwestra Odrowąż – Piramowicza, Marcina Ulenberga. – To osoby najbardziej zasłużone, odznaczone najwyższym wręczanym na gali odznaczeniem, przyznawanym przez Ministra Zdrowia za oddanie ponad 20 litrów krwi. “Odznakę honorową PCK II stopnia” za szczególne zasługi w działalność organizacji otrzymał Władysław Maszota z Łebuni. Przez lata społecznie obsługiwał biuro PCK. Wśród specjalnych gości uroczystości był honorowy prezes lęborskiego koła Waldemar Sontowski, który oddawał krew przez 43 lata. Wśród wręczających odznaczenia i nagrody był także współprowadzący galę Krzysztof Pruszak, przez 28 lat szef lęborskich struktur, obecnie zastępca prezesa Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Lęborku, Wójt Gminy Cewice Jerzy Bańka, radny Rafał Gajewski, szef komisji Rady Gminy Nowa Wieś Lęborska i członek PCK, Teresa Ossowska – Szara – zastępca burmistrza Lęborka.

W dowód uznania za najpiękniejszy dar, jakim jest bezinteresowne i długoletnie oddawanie krwi (18 litrów i więcej) Oddział Okręgowy w Gdańsku wyróżnił odznaką „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I Stopnia” następujące osoby:
1. Edward Tyda
2. Krystian Wiczkowski
3. Przemysław Kaliński
4. Jarosław Oleszczuk
5. Bartłomiej Młyński
6. Daniel Holk – Łebiński
7. Marcin Jędrych

Wyróżnieni odznaką „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” (12 litrów i więcej) zostali:
1. Piotr Maksymowicz
2. Paweł Tandek
3. Grzegorz Gierszewski
4. Piotr Widera
5. Łukasz Wojtczak
6. Daniel Kowalski
7. Mateusz Klimczuk
8. Anna Leśniak
9. Damian Łosiak
10. Patryk Domaros
11. Tomasz Domaros
12. Arkadiusz Bargański
13. Krzysztof Kałużny
14. Grzegorz Granau
15. Michał Więckowski
16. Patryk Niewola
17. Wioletta Becker

Wyróżnieni odznaką „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” (6 litrów i więcej) zostali:
1. Agnieszka Rutkowska – Gellert
2. Jacek Grzelak
3. Marcin Glezman
4. Mariusz Okrój
5. Robert Gardzielewski
6. Beata Kalińska
7. Karol Staniszewski
8. Justyna Krzos
9. Miłosz Furman
10. Radosław Łasaka
11. Damian Dułak
12. Bartłomiej Dubiński
13. Krzysztof Belak
14. Marcin Bulczak
15. Sebastian Żelek
16. Bartosz Lis
17. Wioletta Baranowska
18. Sara Lis
19. Michał Myszk
20. Małgorzata Wojciechowska
21. Marzena Fierek
22. Grzegorz Światły
23. Jacek Itrych
24. Michał Syldatk
25. Barbara Furman
26. Norbert Butkowski
27. Karol Studziński
28. Iwona Wenta
29. Marek Golski
30. Arkadiusz Bargański
31. Bartosz Ulenberg
32. Dominik Kisielewski
33. Sławomir Tutakowski
34. Fabian Bandzmer

W drugiej części wydarzenia docenieni zostali wolontariusze, którzy przez trzy miesiące ciężko pracowali w Stacji Kultura na rzecz uchodźców z Ukrainy po agresji Federacji Rosyjskiej. – Po napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę bardzo szybko stworzyliśmy bazę, w której pracowali ludzie wielkiego serca. Przez trzy miesiące pomogliśmy blisko dwóm tysiącom osób, które przyjechały do nas z Ukrainy. Była to praca od rana do wieczora. Uchodźcy zostali rozmieszczeni na terenie całego powiatu lęborskiego. Wtedy jeszcze uczyliśmy się pomagania. Dziś wyciągnęliśmy wnioski i robimy to mądrzej. Wiemy, że musimy dawać wędkę a nie rybę – powiedział Patryk Bianga, dodał także, że w związku z rosnącą potrzebą wsparcia mieszkańców Lęborka i powiatu otwarty został drugi punkt PCK w Lęborku, przy ulicy Handlowej 15 na targowisku miejskim. Minutą ciszy została uczczona przez uczestników wydarzenia pamięć zmarłego nagle w kwietniu Jana Kiśluka, który pracował w Stacji Kultura na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Statuetkami z wizerunkiem Jeana Henri Dunanta, szwajcarskiego kupca, filantropa i założyciela Czerwonego Krzyża, laureata pierwszej Pokojowej Nagrody Nobla w 1901 r. i dyplomami zostali nagrodzeni wolontariusze PCK.
Uhonorowani zostali: Anna Bigus, Monika Miotk, Marcin Sobczyk, Aleksandra Szreder, Iryna Konchenko, Agnieszka Pobłocka, Teresa Kasior, Katarzyna Kasior, Małgorzata Michalak, Mariola Słota, Barbara Kowalik, Magdalena Rosik, Michalina Książek, Violetta Kudźba, Robert Kujawski, Natalia Komarnicka, Wiktoria Mielewczyk, Paulina Sobolewska, Ewa Raszkiewicz, Andrzej Schwichtenberg, Daniel Kowalski, Małgorzata Gołębiowska.

Firmy wspierające działalność PCK: Maszota Professional Car Spraying, Vestra, Prpfarm, AMG, B&Z Proenergy, Nadleśnictwo Lębork, Amicus, Zakątek Lejdis, JARO Jacek Pobłocki, Restauracja IL Gusto Pizza&Sushi, Gabinety Krzywoustego, Butik Graderowa, Bulinex, Farm Trans, Variosteel.

zdj. Marcin Kapela
Lębork Naszemiasto.pl 

Kalendarz wydarzeń
Ładowanie Wydarzenia

Wydarzenia Search and Views Navigation

Wydarzenie Views Navigation

22
marca

Brak wydarzeń

« marzec 2023 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Fotorelacje